Najpiękniejsze dekoracje Bożonarodzeniowe w Nowym Jorku

Tagi , , ,

Amerykanie wprost kochają Święta Bożego Narodzenia, co w okresie świątecznym można dostrzec niemal na każdym kroku. Ulice miast są rozświetlone kolorowymi światełkami i pełne świątecznych dekoracji. Jak wygląda Nowy Jork w czasie świąt i gdzie można znaleźć najpiękniejsze dekoracje świąteczne?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Amerykanie uwielbiają Święta!

Boże Narodzenie do dla Amerykanów szczególny czas i nie sposób tego nie zauważyć. Domy, ogrody, wystawy sklepów i ulice miast zmieniają się wówczas nie do poznania. Wszystko za sprawą dekoracji bożonarodzeniowych. Amerykanie są prawdziwymi ekspertami w kwestii świątecznych dekoracji, a Xmas, czyli święta po amerykańsku, rządzą się swoimi prawami. Tysiące światełek, bogato zdobione wieńce i choinki obwieszone ozdobami to tylko część dekoracji, jakie można spotkać na ulicach Amerykańskich miast i w domach ich mieszkańców. Któż nie zachwycał się ilością ozdób podczas seansu filmu „Kevin sam w Nowyj Jorku”? W rzeczywistości ulice Nowego Jorku prezentują się równie dobrze.

Dekoracje Bożonarodzeniowe po amerykańsku: wieniec na drzwiach i choinka!

Celebracja świąt wiąże się z wprowadzeniem odpowiedniej atmosfery, a za to odpowiadają dekoracje. Dekoracje bożonarodzeniowe sprawiają, że okres świąt nabiera uroku i magii, w wersji amerykańskiej świąteczne ozdoby są pełnie przepychu. Amerykanie nie są zwolennikami minimalizmu, nie ograniczają się w kwestii dekoracji i nie przejmują rachunkami za prąd. Wśród świątecznych ozdób królują cukrowe laski, szklane kule i iluminacje świetlne oraz wieńce, girlandy i choinki ociekające dekoracjami. Dominujące kolory to intensywna czerwień, głęboka zieleń i złoto – często połączone ze sobą.

Nie każdy Amerykanin decyduje się na przystrajanie swojego domu. Ogranicza świąteczne akcenty do choinki w salonie, to zdecydowana większość znacznie bardziej przykłada się do dekoracji. Mówi się, że Amerykanie mają manię wielkości. Ozdoby bożonarodzeniowe tylko to potwierdzają – w świątecznych dekoracjach króluje przepych i bogactwo. Stroik zawieszony na drzwiach wejściowych, barwne łańcuchy nad kominkiem i na poręczach schodów. Musi być też kolorowa, połyskująca dziesiątkami światełek choinka to absolutne minimum.

Najpiękniejsze dekoracje Świąteczne: Nowy Jork

Świąteczny klimat na ulicach Nowego Jorku to nie tylko życzenia Merry Christmas, które można usłyszeć odwiedzając sklepy, ale przede wszystkim dekoracje. W okresie świątecznym Nowy Jork staje się jednym z najbardziej barwnych miast USA i nawet gdy nie ma śniegu czy mrozu. Ulice są pełne świątecznych akcentów, a domy handlowe prześcigają się w ozdabianiu swoich witryn bożonarodzeniowymi dekoracjami. W jakich miejscach jest ich najwięcej i które są najbardziej efektowne?

Malowniczy zimowy wieczorny widok na świecące światła choinki otoczone drapaczami chmur Midtown Manhattan w Madison Square Park, Nowy Jork
Malowniczy zimowy wieczorny widok na świecące światła choinki otoczone drapaczami chmur Midtown Manhattan w Madison Square Park, Nowy Jork, licencja: shutterstock/By lazyllama

Nowojorska choinka przy Rockefeller Center

Jednym z miejsc, gdzie każdego roku wraz z nadejściem zimy pojawiają się dekoracje, jest plac przy Rockefeller Center. Okolica Rockefeller Center w Święta wygląda dokładnie tak, jak jest to przedstawiane w amerykańskich filmach. W pierwszych dniach grudnia, wraz z uruchomieniem ogromnego lodowiska i tysiącami światełek, na placu pojawia się olbrzymia choinka, która jest pierwszym i najważniejszym symbolem zbliżających się świąt. Zgodnie z tradycją uroczyste włączenie lampek odbywa się tydzień po Święcie Dziękczynienia i jest uznawane za oficjalny początek sezonu świątecznego w USA. Świąteczne drzewko zdobi plac przez cały grudzień i początek stycznia, a światełka są zapalane tuż po zmroku.

Iluminacje świetlne w dzielnicy Dyker Heights

Prawdopodobnie nikt nie przebije rozmachu, z jakim Amerykanie podchodzą do tematu dekorowania domów na Święta. Miejscem, w którym skala dekoracji jest najbardziej widoczna jest dzielnica Dyker Heights na Brooklinie, gdzie domy i ogrody mieszkańców są wyjątkowe. Zamieniają się w prawdziwe świąteczne miasteczko z tysiącami różnobarwnych światełek. Nie brakuje też kolorowych figurek w ogromnych rozmiarach z rozmaitymi akcentami nawiązującymi do tematyki świąt. Dzielnicę można odwiedzić na własną rękę lub skorzystać z oferty wycieczek z przewodnikiem. Nietrudno się domyślić, że największe wrażenie robią po zmroku.

Na uwagę zasługują również wspaniałe wystawy sklepów przy Piątej Alei. Imponujące iluminacje świetlne i na fasadzie domu handlowego Saks Fifth Avenue i witryny, na których każdego roku króluje inny motyw czy ruchome dekoracje okien wystawowych domu towarowego Macy’s przy Herald Square.

Świąteczna atmosfera w Central Parku

Kolejnym miejscem na mapie miasta, w którym można poczuć świąteczny klimat jest Central Park. W zimowej scenerii i świątecznej aranżacji jest jednym z najpiękniejszych symboli świąt w Nowym Jorku. Central Park w Święta również prezentuje się niczym scenografia z filmu – z przyprószonymi śniegiem drzewami, zamarzniętymi wodospadami i kolorowym jarmarkiem świątecznym.

Nowojorskie jarmarki świąteczne

Nowy Jork dekoracje bożonarodzeniowe uruchamia już na początku grudnia, podobnie jak jarmarki świąteczne pełne świątecznych smakołyków. Jarmarki można znaleźć w wielu miejscach w mieście. Największe i najbardziej popularne to te przy Union Square Park, na rondzie Columbus Circle i na terenie Bryant Park na Manhattanie. Mniejsze skrywają się m.in. w holu dworca Grand Central czy w centrum handlowym Oculus.

Autor: Agnieszka Muczyn

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

TOP 5 najciekawszych kulinarnych wycieczek w Nowym Jorku

Coney Island — tu poczujesz się, jak na Florydzie

Następny

Dodaj komentarz