Nowy Jork we współczesnych filmach fantasy i kreskówkach.

Tagi ,

Imponująca panorama, charakterystyczne wieżowce oraz klimatyczne uliczki Nowego Jorku zna chyba każdy amator filmów. Szczególnie tych z gatunku science fiction i fantasy. Największe hity filmowe często były nakręcane właśnie w Nowym Jorku. Dlatego też podczas wizyty warto zwrócić uwagę na szczególne miejsca, gdzie powstawały najbardziej charakterystyczne kadry.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork jako tło filmów i kreskówek

Wiele budynków i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Nowym Jorku jest tłem w różnych produkcjach filmowych, w tym kreskówek. Central Park, czyli największy i najbardziej kultowy park miejski na świecie, Nowojorska Biblioteka Publiczna, czy Empire State Building posłużyły za część scenerii. Były to takie hity, jak Spiderman, Seks w Wielkim Mieście, czy Śniadanie u Tiffany’ego. Sceny w Nowym Jorku to prawdziwy majstersztyk. Monumentalne wieżowce, charakterystyczne budynki idealnie wpasowują się w najróżniejsze klimaty, zarówno te bardziej dramatyczne jak i typowo sensacyjne. W scenie bitwy w „Avengers”, która rozegrała się na hali Grand Central Terminal, najsłynniejszego dworca na świecie. Miejsce to pojawia się również w animowanym filmie „Madagaskar”, czy kultowym serialu „Plotkara”.

Nowy Jork, Nowy Jork, USA – grudzień 2018 – Tiffany, kultowy amerykański sprzedawca detaliczny znany z doskonałej biżuterii przy Piątej Alei. Zasłynął z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”.., licencja: shutterstock/By Paula+Montenegro
Nowy Jork, USA – grudzień 2018 – Tiffany, kultowy amerykański sprzedawca detaliczny znany z doskonałej biżuterii przy Piątej Alei. Zasłynął z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”.., licencja: shutterstock/By Paula+Montenegro

Nowy Jork wyjątkowo upodobali sobie również producenci Marvel Studios. Gdyż większość swoich największych hitów z serii Avengers, Kapitan Ameryka czy Iron Man nagrali właśnie w tym mieście. Jeżeli odwiedzamy Nowy Jork, zwiedzanie trzeba zacząć właśnie od tych kultowych miejsc, szczególnie będąc fanem produkcji Marvel Studios.

Spiderman w Nowym Jorku

Kultowy na całym świecie Spiderman to produkcja, która robi wrażenie nie tylko fabułą, ale przede wszystkim przepięknymi zdjęciami. Zobaczymy tam miejsca takie jak most Queensboro, Washington Square Park, a także kilka scen w częściach dzielnicy Queens obecnie kojarzą się głównie z tą produkcją filmową. Pierwsze części Spidermena również w większości nakręcono w Nowym Jorku. Było to np. Empire State Building czy Times Square. Śródmieście Nowego Jorku to prawdziwa skarbnica miejsc kultowych filmowo, szczególnie dla fanów Spidermana. Nie da się ich nie zauważyć, bo są to jedne z najbardziej rozpoznawalnych budynków i punktów na świecie.

Mimo, iż jest więcej lokalizacji gdzie był częściowo kręcony Spiderman, Nowy Jork pozwoli zobaczyć te najbardziej rozpoznawalne i kultowe. Obok których nie można przejść obojętnie. Trzeba przyznać, że Nowy Jork przedstawiony w Spidermanie robi naprawdę ogromne wrażenie!

Nowy Jork i Avengers

Kolejna, popularna na całym świecie seria filmów Avengers również posiada w tle Nowy Jorku. To właśnie tam mają miejsce najważniejsze starcia i momenty filmowe, które trwale zapisują się w pamięci widzów. W Avengers Nowy Jork możemy zobaczyć w nieco innym świetle. Głównie za sprawą fabuły utrzymanej w typowym science fiction stylu. Niemniej jednak można rozpoznać sporo miejsc, w tym wyżej opisany dworzec Grand Central Terminal, czy The Theatre District, znajdujący się na Broadway’u, gdzie jeden z głównych bohaterów wybiega w stronę Times Square po otrzymaniu kluczowej dla dalszego rozwoju fabuły informacji.

Samo Times Square pojawia się w seriach jeszcze kilkukrotnie,. Niemniej jednak kulminacja w „Avengers: Infinity War” miała miejsce w Washington Square Park, gdzie trwała największa bitwa dobra ze złem. Niesamowite efekty dźwiękowe, doskonałe zdjęcia i dobór aktorów idealnie dopasowane jest w scenerię spokojnego i zadbanego parku. Ciekawym miejscem, gdzie również została nakręcona kultowa walka Spidermena z Vulture, to Staten Island Ferry, jest to pasażerskie połączenie promowe w Nowym Jorku, łączące dzielnice Staten Island i Manhattan.

Miejsca z Kapitana Ameryki

„Kapitan Ameryka” to kolejny film twórców Marvela, którego część akcji dzieje się w dość znanych miejscach w Stanach Zjednoczonych, ale również na Syberii czy w Wiedniu. Jednym z ciekawszych momentów w filmie „Kapitan Ameryka” jest scena na Brooklyn Bridge, gdzie dochodzi do jednego z najbardziej efektownych starć podczas pogoni autobusem, ale również pojawia się scena z dzieciństwa bohatera, który pojawia się tam jako nastolatek. Prócz tego słynna bitwa o Nowy Jork, w której przybysze z innej galaktyki próbują przejąć miasto, w większości kręcona jest na środkowym Manhattanie. Zatem wiele miejsc podczas wizyty tej części miasta będzie z pewnością przypominać pamiętną bitwę.

Warto zwrócić uwagę na dzielnicę Hell’s Kitchen. Pozostała część serii Kapitana Ameryki była w różnych częściach Stanów oraz w Europie, w zależności od konkretnego filmu z serii. Avengers i Kapitan Ameryka w Nowym Jorku przedstawili swoje niesamowite przygody, które obecnie każdy turysta może kojarzyć odwiedzając to miasto. Najbardziej zatwardziali fani serii filmów Marvella bez trudu znajdą konkretne punkty, szczególnie na Manhattanie oraz Central Parku.

Autor: Aleksandra Karcz

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Muzeum Szpiegów i SKYSCAPE w Nowym Jorku

Całodniowa wycieczka z Nowego Jorku do Atlantic City

Następny

Dodaj komentarz