Poznaj historię Jenga Tower przy Leonard Street NY

, Tagi , , , ,

Stany Zjednoczone zawsze były wysoko rozwinięte pod względem architektury miejskiej. Szukając niepowtarzalnych i nowoczesnych budynków, warto wziąć pod uwagę Nowy Jork. To właśnie w tym mieście znajduje się Jenga Tower i wiele innych niesamowitych perełek architektonicznych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Jenga Tower – gdzie się znajduje?

Jenga Tower znajduję się w Stanach Zjednoczonych. Wieżowiec wybudowano na Dolnym Manhattanie, na skrzyżowaniu ulic Church i Leonard Street Nowy Jork. Manhattan zachwyca nowoczesną architekturą miejską, a do kolejnych pięknych budynków na jego ulicach dołączył Jenga Tower. Ten drapacz chmur jest dość nietypowy i w ciekawy sposób ukształtowany, przypominający wieżę z gry Jenga. 

Wieżowiec znajduję się w historycznej dzielnicy o ograniczonej wysokości, pośród niskich budynków. Jednak działka, na której został wybudowany nie miała tego ograniczenia. Z tego nowoczesnego budynku widok rozciąga się na Manhattan, aż po ocean.

Jak powstała Jenga Tower w Nowym Jorku?

Drapacz chmur wykonany w stylu ekspresjonizmu strukturalnego został zaprojektowany przez szwajcarską firmę Herzog & de Meuron. Firma dążyła do tego, aby wykreować wieżowiec, w którym będzie znajdować się wiele willi. Na samym początku 2007 roku Izak Senbahar zakupił New York Law School prawa do przestrzeni powietrznej nad działką oraz ziemię. Rok później zaczęto budowę Jenga Tower, która została przerwana. W 2012 roku wrócono do realizacja planu budowy wieżowca. Budowa została ukończona w 2016 roku.

Budowa Jenga Tower była dość wymagająca, ponieważ kolejne płyty podłogowe nie były identyczne, a przenoszenie obciążeń konstrukcji w dół było dużym wyzwaniem. Inżynierowie znaleźli sposób, aby temu zaradzić i zaprojektowali odpowiednie kolumny, które spełniały swoje zadanie i przenosiły obciążenia. Kolejnym problemem było kołysanie się na wietrze górnych poziomów, które mogło występować przy tego typu projekcie, dlatego trzeba było usztywnić konstrukcje. Zrobiono to za poprzez połączenie kolumn z rdzeniem na odpowiednich piętrach za pomocą wysięgników. Dodatkowo na 56 piętrze znajdujący się zbornik wodny pomaga tłumić kołysanie się budynku na wietrze.

Wysokość wieżowca ostatecznie wyniosła 250 metrów. Jenga Tower przy Leonard Street NY zawiera 145 mieszkań od kawalerek po apartamenty. Wnętrze tego drapacza chmur jest podzielone na kilka stref. W strefach znajdują się także pomieszczenia wspólne, takie jak basen, sala kinowa, jadalnia, siłownia czy centrum konferencyjne. 

Nowy Jork, NY USA - 12 czerwca 2021: Nowy Jork, 56 Leonard Jenga Tower Over Tribeca New York na Dolnym Manhattanie, licencja: shutterstock/By Xackery Irving
Nowy Jork, NY USA – 12 czerwca 2021: Nowy Jork, 56 Leonard Jenga Tower Over Tribeca New York na Dolnym Manhattanie, licencja: shutterstock/By Xackery Irving

Nowoczesna architektura miejska

Nowoczesna architektura miejska cały czas zaskakuje coraz bardziej nowoczesnymi formami. W stylu Jenga budowano także inny budynki, takie jak Timmer by Oma w Holandii czy 251 1st Street by Oda w Nowym Jorku w USA. Wyraziste formy Jenga building w kształcie „układających się klocków na sobie” coraz częściej występują w dużych miastach.

Powszechnym elementem nowoczesnej architektury miejskiej są drapacze chmur. W obecnym czasie projekty są wykonywane w bardziej ekologiczny sposób ze względu na pogarszające się warunki na ziemi. Stosuje się bardziej przyjazne materiały dla środowiska, pochodzące z recyklingu,  a dodatkowo instaluje się energooszczędne urządzenia czy panele słoneczne. W różnych miastach nowoczesna architektura miejska będzie się różnić. Jednak jeden element ich łączy – dużo szyb i szkła. 

Nowoczesna architektura miejska cały czas jest ulepszana i ukazuje się coraz bardziej w nietypowych i interesujących formach, co jest niezwykle pozytywnym aspektem. Ze względu na duży rozwój dziedziny są nawet tworzone specjalne kierunki na różnych uniwersytetach. Nowoczesna architektura miejska to nie tylko świetnie wyglądające budynki w oryginalnym stylu, ale także ulepszenie świata na rzecz środowiska i wygody.

Najciekawsze budynki Nowego Jorku

Nowy Jork to miasto, które zachwyca unikalnym wyglądem i przyciąga turystów z całego świata. Patrząc na budynki tego ruchliwego, tętniącego życiem dużego miasta, jest jeszcze wiele innych budynków zapierających dech w piersiach.

Jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych jest Empire State Building posiadający klasyczną fasadę, który jest oświetlany, co czyni go atrakcją dla odwiedzających to miasto. Kolory iluminacji szczytu budynku dobierane są odpowiednio do pory roku, jak i do święta. Każdy kolor i ustawienie ma znaczenie symboliczne.

W Nowym Jorku znajdzie się sporo wysokich wieżowców, jednak najwyższy jest 1 World Trade Center, wynoszący 541 m. Budynek jest w typowo nowoczesnym stylu modernizmie. Ten niezwykły drapacz chmur jest wyposażony w szerokie klatki schodowe do ewakuacji z instalacją ciśnieniową eliminującą dym.

Oculus najdroższa stacja metra świata jest dość nietypowa, co czyni ją wyjątkową. Budowa tego budynku pochłonęła o wiele więcej pieniędzy, niż było zamierzone. Ostateczny koszt to 4 miliardy dolarów. 

Muzeum Gugenheima to kolejny interesujący obiekt, który jest ikoną architektury. Zakończony kopułą, nowoczesny budynek, przypominający zwiniętą białą wstęgę zwężającą się lekko ku dołowi to dość nietypowy i oryginalny projekt, który podzielił grono odbiorców na fanów, jak i krytyków. Muzeum Gugenheima to muzeum sztuki współczesnej.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

SUMMIT One Vanderbilt – przepiękny widok na Nowy Jork

Dlaczego nowojorczycy żyją tak szybko?

Następny

Dodaj komentarz