Szarżujący Byk z Wall Street – jeden z symboli miasta

Tagi , ,

Nowy Jork to miasto, w którym spełniają się marzenia. To miasto pełne różnorodności i nowoczesności, która przyciąga turystów jak magnes. Oczywiście miasto to może pochwalić się licznymi symbolami, które świadczą o jego bogatej historii, a także wskazują na jedne z najważniejszych wydarzeń, które mogły mieć tam miejsce. Jeśli zdecydujesz się wybrać do Nowego Jorku, to z całą pewnością powinieneś dowiedzieć się czym jest Szarżujący Byk z Wall Street. Jest to symbol miasta, który powstał 1989 roku. Co więc musisz o nim wiedzieć i dlaczego, jest on tak istotny dla mieszkańców Nowego Jorku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Historia Szarżującego Byka z Wall Street

Szarżujący Byk w Nowym Jorku to jeden z najważniejszych symboli miasta, który koniecznie powinieneś poznać podczas swojej podróży. Jest to posąg wykonany w całości z brązu, który przedstawia rozwścieczonego byka w bezruchu. Jest to pomnik autorstwa Arturo Di Modica. Dokładniej mówiąc, rzeźba przedstawia byka z lekko opuszczoną głową, naprężonym tułowiem i wyrazistymi oczami. Jego masa całkowita wynosi 3200 kilogramów, a długość całkowita to prawie 5 metrów.

Okazuje się, że turyści maja swoją legendę odnośnie rzeźby szarżującego byka z Wall Street. Nie zdziw się, jeśli w momencie kiedy podejdziesz pod posąg, zauważysz podróżnych, dotykających… miejsca intymne byka. Zgodnie z wierzeniami, ma to przynieść szczęście i dobrobyt. Choć jest to dość kontrowersyjna praktyka, to jednak wielu turystów nie ma nic przeciwko. Co więcej, Byk z Wall Street jest uważany za symbol oraz maskotkę maklerów giełdowych, którzy właśnie przy Wall Street wykonują swoje obowiązki. Okazuje się, że Arturo Di Modica zaprojektował tę słynną rzeźbę w konkretnym celu. Z pewnością przy bliższym spotkaniu z tym posągiem szybko zrozumiesz, co ten słynny rzeźbiarz miał na myśli.

Nowy Jork rzeźba "The Fearless"
Nowy Jork rzeźba „The Fearless”

Znaczenie rzeźby

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane. Arturo Di Modica miał konkretny cel, kiedy projektował tę unikalną rzeźbę. Szarżujący Byk nie bez powodu stał się także jednym z najważniejszych symboli miasta. Jego znaczenie nie obejmuje jedynie mieszkańców Nowego Jorku. Byk z Wall Street jest bowiem symbolem całego narodu amerykańskiego. Zgonie z pierwotnym zamysłem rzeźbiarza, ma on symbolizować niezłomność, siłę i moc całego narodu. Pomnik symbolizuje także szybkość, z jaką Amerykanie podnieśli się z kryzysu giełdowego, który miał miejsce w 1987 roku.

Dodatkowo, Byk z Wall Street wskazuje również na to, że Amerykanie bardzo szybko powrócili do dynamicznego rozwoju gospodarczego po nieszczęściu, jakie ich spotkało. W tym momencie łatwo możesz się domyślić, że miejsce, w którym obecnie rzeźba stoi, nie jest przypadkowa. Co ciekawe, w Nowym Jorku każda rzeźba może zostać ulokowana w danym miejscu dopiero w momencie, kiedy zostaną wydane na to odpowiednie pozwolenia. Jednak Di Modica takich pozwoleń nie uzyskał. Po przygotowaniu posągu, udał się on wieczorem na rekonesans miejsca, w którym ma ona stanąć. Ocenił on, że ze względu na liczne patrole policyjne, rzeźba byka z Wall Street musi zostać wyładowana w nie więcej niż 4,5 minuty. Di Modica zajął się ustawianiem rzeźby o godzinie 1 w nocy. Jednak ówcześnie wjazd do giełdy był zablokowany przez choinkę, a co za tym idzie, rzeźba została umieszczona tuż pod nią, jako unikalny prezent świąteczny dla nowojorczyków.

Odpowiednik w Polsce

Słynna rzeźba, a mianowicie szarżujący byk z Wall Street szybko zyskała sobie popularność wśród mieszkańców miasta. Rzeźba jednocześnie wzbudziła zainteresowanie na całym świecie. Okazuje się, że Di Modica wykonał jej aż 4 kopie, a jedna z nich znajduje się w Polsce! Kupił ją milioner Mariusz Świtalski, który jest właścicielem wielu, prestiżowych firm w kraju. Rzeźba byka obecnie znajduje się w Sowińcu i jest dumą tego małego miasteczka. Pozostałe trzy kopie z kolei są własnością brytyjskiego miliardera, który ulokował je w swoich posiadłościach na Orlando oraz na Bahamach. Jak więc widzisz, nie musisz jechać od razu do Nowego Jorku, by zobaczyć słynnego byka z Wall Street. Jednak oryginał, który stoi w Wielkim Jabłku, z całą pewnością jest warty tego, by go odwiedzić.

Inne ważne rzeźby na ulicach w Nowym Jorku

Nowy Jork to miasto, które słynie ze swojej sztuki, która przejawia się praktycznie w każdym zakątku i na każdym osiedlu. Rzeźby na ulicach Nowego Jorku wpisały się już na dobre w urbanistyczny krajobraz miasta. Okazuje się, że jedna z nich jest wyjątkowo interesująca. Jest nią rzeźba dziewczynki, która stanęła naprzeciwko słynnego byka. Wówczas sam Di Modica zarządu jej przeniesienia, gdyż zmieniała ona całkowicie wydźwięk jego posągu. Do innych, ważnych rzeźb na ulicach Nowego Jorku można zaliczyć chociażby Statuę Wolności na wyspie Liberty. Statua Wolności jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Wartą uwagi jest także abstrakcyjna rzeźba Henry’ego Moore’a, która znajduje się przy Plaza Lincoln w centrum Manhattanu. Zdefiniowanie tego, co ona przedstawia do tej pory sprawia wiele problemów, aczkolwiek jest on również jednym z bardziej znanych pomników w mieście. Przyjrzyj się mu więc nieco bliżej.

Autor: Daria Gajewska

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

W Nowym Jorku słychać jazz

Cmentarz Green Wood na Brooklynie – dlaczego warto go odwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz