Jak tanio zwiedzić Nowy Jork

Tagi , , , , , ,

Nowy Jork to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast na świecie. Nowy Jork jest położony częściowo na wyspach, a najbardziej znaną jest Manhattan. Miasto posiada największą liczbę mieszkańców ze wszystkich miast w USA, wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, edukację oraz rozrywkę. Jest to miasto niemalże międzynarodowe, ponieważ mieszają się tu przeróżne języki, kultury i kuchnie.

Dla wielu turystów jest to więc wymarzone miejsce podróży, jednak jak można się spodziewać, zwiedzanie tego miasta nie należy do najtańszych. Można jednak za pomocą dobrych porad i przygotowaniu się, obejrzeć to tętniące życiem miasto, nie wydając wielu pieniędzy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Krótkie przedstawienie miasta

Nowy Jork przez wielu uważany jest za jedną ze stolic świata. W tym niezwykłym mieście mieszkają przedstawiciele wszystkich nacji, kontynentów i kultur, których codzienność możesz obserwować podczas zwiedzania miasta.

Mieszka w nim ponad 8 milionów osób – to o 2 miliony więcej, niż liczba ludności Norwegii! Miasto tętni życiem, również w nocy. Bez problemu znajdziesz tu sklepy czy restauracje czynne całą dobę, a także inne ciągle dostępne rozrywki. 

Nowy Jork dzieli się na pięć okręgów, należy do nich: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronks, Staten Island. Najsłynniejszą, najbogatszą, najbardziej prestiżową i najpełniejszą w atrakcje częścią jest Manhattan, noclegi w tym okręgu miasta nigdy nie należą do tanich, więc jeśli chcemy zaoszczędzić na zwiedzaniu, warto wybrać hotel umiejscowiony w innej dzielnicy.

Zakwaterowanie w dobrych cenach

Jeżeli chcemy zwiedzić Nowy Jork, nie chcąc wydać zbyt dużo pieniędzy, szukając kwatery musimy przede wszystkim zwracać uwagę na to, w jakim okręgu miasta znajduje się oglądany przez nas hotel czy hostel.

Na Manhattanie możemy być niemalże pewni, że nie znajdziemy żadnego noclegu w dobrej cenie, ponieważ jest to najdroższa dzielnica Nowego Jorku. Średnia cena za noc w pokoju 2-osobowym na Manhattanie to około 600zł. Warto znaleźć więc kwaterę w innej dzielnicy, trochę bardziej oddalonej od centrum, np. Brooklynie, pamiętać należy, że metro ma tam wiele połączeń, więc przejazd do wybranych miejsc w mieście nie powinien sprawić problemów.

Hotele w Nowym Jorku warto rezerwować także możliwie jak najwcześniej, mamy wtedy większą szansę na trafienie czegoś w dobrej cenie. Jednak planując swoją wycieczkę naprawdę wiele miesięcy przed przyjazdem warto skorzystać z takich okazji jak Black Friday lub Cyber Monday. Jeśli naprawdę chcemy zaoszczędzić na noclegu w Nowym Jorku, można także przemyśleć skorzystanie z kwater prywatnych – są one dużo tańsze, jednak w Nowym Jorku są one nielegalne, dlatego warto mieć to na uwadze.

Transport – najbardziej opłacalne opcje

Nie ma sensu szukać innej opcji niż transport miejski, ponieważ stanie w kilkugodzinnych nawet korkach nowojorskich z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie naszego urlopu. Cena za pojedynczy przejazd to 2,75$, za tą cenę można pojechać metrem, autobusem lub kolejką na Staten Island. Jeśli nasz pobyt w Nowym Jorku ma być dłuższy, opłacalną opcją jest zakupienie biletu 7-dniowego na metro, czyli Metro Card. Tygodniowa kosztuje 33$, a gdyby liczyć, że codziennie chcielibyśmy zakupić pojedyncze bilety na 4 przejazdy, wyniosłoby nas to o ok. 44$ więcej. Jeśli zostajemy na naprawdę długo, możliwy jest również zakup karty miesięcznej, której koszt to 127$.

Warto również nadmienić, że Nowy Jork bardzo dobrze zwiedza się pieszo. Ulice są świetnie oznakowane, szczególnie spacer po Manhattanie okazać się może bardzo atrakcyjny i przyjemny.

Smaczne i tanie jedzenie w Nowym Jorku

W Nowym Jorku tak naprawdę możemy spróbować kuchni całego świata. Miasto to przepełnione jest różnorodnymi kulturami i kuchniami, więc na pewno znajdziemy ciekawe, nieznane nam do tej pory smaki.

Większość restauracji w Nowym Jorku, szczególnie na Manhattanie jest droga, warto pamiętać że im bliżej jakiejś znanej atrakcji, tym droższe jest jedzenie. Dlatego, jeżeli chcemy zaoszczędzić, warto żywić się w jadłodajniach położonych dalej od popularnych miejscówek.

Ciekawą opcją są również bary szybkiej obsługi z sieci FiveGuys. Znaleźć u nich można głównie burgery i frytki, które są smaczne i dosyć tanie, ponieważ zapłacimy za nie kilka $. Często można napotkać także budy z hot-dogami, pizzą, która sprzedawana jest na kawałki, czy frytkami.

Słynne w Nowym Jorku są też dania napływowe z innych kultur, takie jak bajgle, sandwiche, falafle oraz chińszczyzna. Jeżeli nie chcemy jeść na ulicach, ale nadal pragniemy wydać na posiłek niewiele, możemy najeść się do syta w barach ze szwedzkim stołem. 

Karty NY pass

Opcją, która nie będzie pasować każdemu, ale w niektórych przypadkach może być opłacalna, jest zakup kart NY pass. Wszystkie pozwalają zaoszczędzić sporo, nawet połowę ceny biletów i oferują dość podobne atrakcje. Nasz wybór polega na zdecydowanie, czy wolimy pass na określoną liczbę atrakcji czy na określoną liczbę dni.

Można wybrać karnet na od 1 do 10 dni. Jeśli wybierzemy pass na przykładowe 5 dni, przez wszystkie dni będziemy mieli nieograniczone wejścia na różne atrakcje, nie będą one ograniczone ilościowo. 

Odwrotnie jest w przypadku wyboru passa na liczbę atrakcji. Możemy wybrać taki od 1 do 11 atrakcji, jeśli zdecydujemy się wybrać pass na 5 atrakcji, po wizycie w pierwszej zostanie nam 30 dni na odwiedzenie pozostałych 4 atrakcji. 

Dostępne są różne passy, zawierające różne atrakcje, dlatego przed kupnem warto zastanowić się, jakie miejsca koniecznie chcemy odwiedzić, tak aby móc bez problemu dokonać wyboru. Jeżeli nie mamy w planach tak intensywnego zwiedzania, passy mogą okazać się nieopłacalne.

Darmowe atrakcje

Tak jak wiele dużych miast, również Nowy Jork oferuje turystom wiele darmowych atrakcji. W dane dni o danych godzinach różne muzea oferują możliwość darmowego zwiedzania. Należy jednak pamiętać, że oznacza to również większe kolejki i większe zatłoczenie, ponieważ wielu turystów pragnie zawsze skorzystać z takich okazji. Przykładem atrakcji, które bywają w Nowym Jorku darmowe, mogą być:

  • MOMA Museum of Modern Arts – w soboty od 16:00 do 20:00, wejście bezpłatne
  • Guggenheim Museum – wstęp wolny od 17:45 w sobotę
  • Whitney Museum of American Art – w piątki od 19:00 do 22:00, płacisz ile chcesz
  • Bronx Zoo – we środy cały dzień, wejście bezpłatne
  • Prom na Staten Island – darmowe promy, które przepływają w pobliżu Liberty Island, ruszają co 15-30 minut z Whitehall Terminal
  • New York Botanical Garden – we środy cały dzień, w sobotę od 9:00 do 10:00, wejście bezpłatne

Warto odwiedzić również miejsca niewymagające żadnych biletów, takie jak Time Square, Central Park , czyli oazę w centrum miasta, 5th Avenue – ulicę gdzie znajdują się sklepy większości znanych marek świata, Chinatown czy Long Island, gdzie można zażyć kąpieli w oceanie. 

Praktyczne wskazówki

Jak większość turystów, jednym z naszych celów będzie na pewno kupno pamiątek. W takiej sytuacji warto udać się do Chinatown, gdzie będziemy mieć różnorodny, bogaty wybór, kupimy tam niemalże wszystko, w bardzo dobrych cenach. Jakościowo nie różnią się oferowane tam rzeczy od produktów sprzedawanych w innych częściach miasta. 

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Gdzie jeść w Nowym Jorku, najlepsze restauracje, ciekawe miejsca

Co zobaczyć i zwiedzić w dzielnicy Queens

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak tanio zwiedzić Nowy Jork”

Dodaj komentarz