Filadelfia jest jednym z najważniejszych miast w Ameryce Północnej. W Independence Hall, 4 lipca 1776 r. przyjęto Deklarację Niepodległości, natomiast we wrześniu 1787 r. opracowano Konstytucję. To także miasto z wieloma atrakcjami zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dzięki swojej lokalizacji, jest to również miasto, które warto odwiedzić podczas pobytu w Nowym Jorku. Czym dojechać z Nowego Jorku do Filadelfii? Co warto zobaczyć w tym mieście? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Wycieczka z Nowego Jorku do Filadelfii
Największe miasto Pensylwanii – Filadelfia, znajduje się się około 150 km na południowy zachód od Nowego Jorku. Podróżowanie między tymi dwoma miastami leżącymi na wschodnim wybrzeżu Ameryki może odbywać się na kilka sposobów. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na jednodniową wycieczkę z Nowego Jorku, czy na kilkudniowy pobyt, z pewnością znajdziesz tu wiele atrakcji. Najwygodniejszą formą jest organizowana wycieczka z przewodnikiem z Nowego Jorku, która daje szansę na poznanie najważniejszych atrakcji miasta, od Liberty Bell po Independence Hall. Jednak jeśli lubisz podróżować pociągiem, masz kilka kilka opcji dojazdu.
Nowy Jork pociąg do Filadelfii
Aby bezstresowo i sprawnie dostać się z Nowego Jorku do Filadelfii, warto skorzystać z pociągu. Podróż z Penn Station pociągiem Acela linii Amtrak zajmuje około godziny, natomiast pociągiem Northeast Regional – około półtorej godziny. Pociągi te zatrzymują się na zabytkowej stacji William H. Gray III 30th Street Station, tuż obok brzegu rzeki Schuylkill.
Bilety na pociąg można kupić online lub na stacji. Jednak aby dostać bilet w atrakcyjnej cenie, musisz zakupić bilet z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Warto także wiedzieć, że ceny są wyższe w godzinach szczytu. Pociągi Acela posiadają wyłącznie klasy Business oraz First, natomiast pociąg Northeast Regional Train (Amtrak) oferują miejsca w klasie drugiej. Pociągi regionalne odjeżdżają z Nowego Jorku już o 3:25 rano, natomiast pierwszy pociąg ekspresowy odjeżdża o 6 rano.
Alternatywą dla Amtrak jest podróż pociągiem New Jersey Transit z Penn Station do Trenton, NJ, a następnie przesiadka na pociąg regionalny SEPTA do dowolnego z przystanków w Filadelfii. SEPTA to główna sieć transportu publicznego w Filadelfii. Podróż ta trwa dwa razy dłużej niż pociągiem Amtrak, głównie ze względu na czas oczekiwania wynoszący co najmniej 20 minut między pociągami, ale podróż kosztuje znacznie mniej.
Filadelfia położenie
Filadelfia znajduje się w południowo-wschodniej części Pensylwanii. Jest to także największe miasto w stanie Pensylwania i drugie co do wielkości miasto leżące na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.
Filadelfia zwiedzanie
Muzeum sztuki – Philadelphia Museum of Art
Muzeum Sztuki jest jedną z największych atrakcji w Filadelfii. Ten monumentalny budynek znajduje się na końcu Ben Franklin Parkway, wzdłuż brzegu rzeki Schuylkill. W muzeum znajdują się jedne z najwspanialszych dzieł sztuki na świecie, w tym słynne „Słoneczniki” Vincenta Van Gogha. Można tu podziwiać także dzieła artystów amerykańskich, dzieła impresjonistów, sztukę współczesną oraz imponującą kolekcję zbroi.
Zoo w Filadelfii
Podobnie jak wiele innych filadelfijskich atrakcji, zoo w Filadelfii jest pierwszym oraz najstarszym w Ameryce. Warto wybrać się tu na spacer z dziećmi, aby zobaczyć tygrysy, małpy, lwy oraz ptaki drapieżne. Możesz także zwiedzić „domek na drzewie” – siłownię w dżungli, przejechać się łabędzimi łodziami wiosłowymi lub przelecieć się balonem.
Muzeum Please Touch
Muzeum Please Touch znajduje się w Fairmount Park w Filadelfii. Jest to niesamowita atrakcja dla dzieci w wieku do siedmiu lat. Eksponaty muzeum są interaktywne i inspirują młodych odkrywców do nauki oraz kreatywności.
Dzwon Wolności – Liberty Bell
Dzwon Wolności jest symbolem historycznej przeszłości Filadelfii. Znajduje się on w Liberty Bell Center. Spacer po muzeum prezentuje historię tego słynnego dzwonu i miasta.
Dom Prezydenta
Warto wiedzieć, że Filadelfia była niegdyś stolicą Stanów Zjednoczonych. Dlatego też warto udać się do Domu Prezydenta – pierwszego Białego Domu w latach 1790-1800. W budynku tym znajduje się wystawa „Wolność i niewolnictwo w tworzeniu nowego narodu”.
Ulica Elfreth’s Alley
Z dala od zgiełku tętniących życiem ulic zabytkowej części Filadelfii znajduje się najstarsza, nieprzerwanie zamieszkana ulica w Ameryce – Elfreth’s Alley. Podczas spaceru tą wyjątkową ulicą można podziwiać pięknie zachowane domy oraz brukowane uliczki. Umożliwia to wyobrażenie sobie jak wyglądało życie wczesnych amerykańskich osadników na tych terenach.
Filmy z Filadelfią w tle
Dzięki miejskiej autentyczności, inspirującym krajobrazom, tętniącym życiem dzielnicom oraz bogatej historii, Filadelfia jest idealnym miejscem do kręcenia filmów i programów telewizyjnych. W mieście tym, nagrywano między innymi takie filmy jak:
Invincible (2006 r.)
Film oparty na prawdziwej historii Vince’a Papale’a – miejscowego barmana, który w 1976 roku pojawił się na próbach do Philadelphia Eagles i trafił do drużyny. Ten filadelfijski film z 2006 r. z Markiem Wahlbergiem w roli głównej, kręcony był w wielu lokalizacjach w całym mieście. Ostatnia scena filmu – gdy Papale zdobywa przyłożenie – została nakręcona na Franklin Field.
Law Abiding Citizen (2009 r.)
Więzienie Holmesburg w północno-wschodniej Filadelfii było scenerią dla wielu scen więziennych w filmie Law Abiding Citizen z 2009 roku. W tym filadelfijskim dramacie kryminalnym w rolach głównych wystąpili Jamie Foxx i Gerard Butler. W filmie pojawia się również ratusz.
Mannequin (1987 r.)
Ta nieco dziwna komedia romantyczna z 1987 r. koncentruje się wokół dekoratora witryn (Andrew McCarthy) pracującego w filadelfijskim domu towarowym i jego związku z „ożywającym” manekinem (Kim Cattrall). Sceny nagrywano głównie w Wanamaker’s – obecnie Macy’s – przy ulicach 13th i Market, a także w Gallery Mall, obecnie Fashion District Philadelphia.
Marley i ja (2008 r.)
Ten rodzinny film z 2008 r. opowiada o życiu pewnej rodziny ze źle zachowującym się, ale kochanym labradorem retrieverem. Kamienny dom, do którego przenosi się rodzina w Pensylwanii, znajduje się w Chadds Ford. Natomiast inne sceny nakręcono w Filadelfii w okolicach ulic Broad oraz Walnut.
Autor: Magdalena Łydka