Co musisz wiedzieć o Rockefeller Center?

Tagi , , , ,

Nowy Jork – miasto tysiąca wrażeń, atrakcji i możliwości. To właśnie te aspekty są głównymi wyznacznikami jednej z największych metropolii w Ameryce Północnej. Jednocześnie Wielkie Jabłko to miasto, w którym znajduje się wiele, niezwykle ciekawych miejsc oraz budynków. Jeśli zamierzasz tam spędzić swoje wakacje, to z całą pewnością musisz udać się na zwiedzanie Rockefeller Center. Jaka jest historia tego obiektu i co musisz o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Rockefeller Center historia

Nowy Jork – zwiedzanie miasta z pewnością jest wymagające. Na każdej uliczce i w każdej dzielnicy kryje się bowiem coś niesamowitego. Jednym z ciekawszych „obiektów” jest kompleks 19 budynków o znaczeniu komercyjnym określanych jako Rockefeller Center. Znajdują się one dokładnie pomiędzy 48 a 51 ulicą w Nowym Jorku. Co ciekawe, cały kompleks został wybudowany przez prywatnego sponsora, którym była rodzina Rockefeller. Jest to największy kompleks budynków na świecie i zajmuje on łącznie powierzchnię ponad 89 tysięcy metrów kwadratowych. W 987 roku Rockefeller Center zostało określone mianem Narodowego Pomnika Historycznego.

Tak naprawdę, budowa tego kompleksu była jedną z największych, całkowicie prywatnych inwestycji nie tylko w Ameryce, ale także i na całym świecie. Rozpoczęła się ona dokładnie w roku 1930 i została ukończona 9 lat później – tj. w roku 1939. Co ciekawe, budynki te zostały zaprojektowane całkowicie w stylu art deco, a ich głównym projektantem był Raymond Hood. Rockefeller Center spełnił niezwykle istotną rolę podczas II wojny światowej, kiedy to budynki stały się siedzibą Secret Intelligence Service oraz British Security Coordination. Musisz wiedzieć, że sam kompleks Rockefeller Center składa się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowią budynki, które zostały wybudowane i zaprojektowane w latach 30., zaś drugą część stanowi kilka wież, które zostały do tego kompleksu dobudowane w latach 60. i 70. Jak więc widzisz, Twój wyjazd do Nowego Jorku nie może odbyć się bez zwiedzania Rockefeller Center – kompleks ten skrywa w sobie wiele tajemnic!

Nowy Jork - 8 marca: Piąta Aleja, jako symbol bogatego Nowego Jorku, z posągiem Atlasa i katedrą św. Patryka, 8 marca 2011 r. na Manhattanie., licencja: shutterstock/By Alessandro Colle
Nowy Jork – 8 marca: Piąta Aleja, jako symbol bogatego Nowego Jorku, z posągiem Atlasa i katedrą św. Patryka, 8 marca 2011 r. na Manhattanie., licencja: shutterstock/By Alessandro Colle

Top of The Rock

Z pewnością wiesz, że Nowy Jork to miasto tysiąca kontrastów. Jednocześnie każda z dzielnic ma swój specyficzny charakter i panoramę. Jeśli wybierzesz się do Rockefeller Center Nowy Jork, wówczas możesz podziwiać całe miasto z jednego, z najpiękniejszych tarasów widokowych – Top of The Rock. Jest to rozległy taras, który wyróżnia się wyjątkowo ciekawą konstrukcją. Jest on stylizowany na pokład liniowca. Znajduje się on dokładnie przy 30 Rockefeller Plaza. Co więcej, Top of The Rock pozwoli Ci podziwiać panoramę Nowego Jorku nawet do późnych godzin nocnych!

Taras widokowy otwierany jest każdego dnia – także w niedziele i święta – od godziny 9:00 do północny. Pamiętaj, że przed wejściem na szczyt musisz dokonać rezerwacji i zakupić bilet wstępu! Top of The Rock Nowy Jork jest jedną z największych atrakcji jakie tylko znajdziesz w Rockefeller Center.

Zwiedzanie Rockefeller Center

Zwiedzanie Rockefeller Center w dużej mierze polega na odwiedzeniu najważniejszych budynków całego kompleksu. Historia niektórych z nich może Cię mocno zdziwić. Do najważniejszych atrakcji, jakie znajdziesz w Rockefeller Center można zaliczyć:

  • Radio City Music Hall – to budynek, którego budowa została ukończona w 1932 roku. To właśnie tu w okresie świątecznym odbywa się słynny spektakl Radio City Christmas Spectacular;
  • GE Building – jest to centralny i główny budynek Rockefeller Center, który ma aż 70 pięter. To właśnie na nim została wykonana słynna fotografia przedstawiająca robotników bez zabezpieczeń;
  • Center Art –  to właśnie tam możesz znaleźć najciekawszych rzeź z przełomowego momentu w sztuce Nowego Jorku.

Oczywiście w Rockefeller Center znajdziesz także szereg innych, równie ciekawych budynków, które warte są tego byś je odwiedził jak np. One Rockefeller Plaza. Jednocześnie przechadzając się pomiędzy majestatycznymi drapaczami chmur nie zapomnij zwrócić uwagi na ich wyjątkową architekturę. Reprezentują one wspomniany już styl art deco. Cała panorama Rockefeller Center również jest wyjątkowo ciekawa. W końcu nie na co dzień spotyka się tak ogromne nagromadzenie drapaczy chmur w jednym miejscu!

Rockefeller Center w święta

Rockefeller Center w Nowym Jorku jest szczególnie popularne wśród turystów w okresie świątecznym. To właśnie przez świętami Bożego Narodzenia jest tam ubierana słynna, monumentalna choinka. Stała się ona nie tylko świątecznym symbolem Rockefeller Center, ale także i kadrem wielu filmów jak np. „Kevin sam w domu”. Co więcej, to właśnie w Rockefeller Center pojawia się przestronne lodowisko, które często czynne jest aż do końca marca. Kompleks budynków jest odpowiednio ozdobiony i przystrajany w okresie świątecznym, co pozwala poczuć niesamowity klimat i przysłowiowego ducha świąt. Dodatkowo znajduje się tam również podziemny pasaż handlowy, więc będziesz miał okazję do kupna ostatnich, świątecznych prezentów. Rockefeller Center w święta jest miejscem absolutnie magicznym i wyjątkowym.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

World Trade Center – historia symbolu Ameryki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz