Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku

, Tagi , , ,

Dzieła Van Gogha, Picassa, Warhola, a także setek innych bardziej lub mniej znanych artystów można zobaczyć w jednym wyjątkowym muzeum – Museum of Modern Art, nazywanym w skrócie MoMA. To niezwykłe miejsce na mapie Nowego Jorku powinno znaleźć się w planie zwiedzania nie tylko miłośników sztuki.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

MoMA – wyjątkowe miejsce dla miłośników sztuki

MoMA jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie, prezentujących sztukę nowoczesną i dzieła najważniejszych artystów tworzących w ostatnich 150 latach. W rozbudowanych wnętrzach muzeów można znaleźć ponad 200 tysięcy eksponatów podzielonych na 6 tematycznych działów: malarstwo i rzeźba, fotografia, architektura i design, rysunek i rycina, film oraz media. Coś dla siebie znajdą więc nie tylko wielbiciele tradycyjnych form sztuki, jak malarstwo, rzeźba czy rysunek, ale również tych bardziej nowoczesnych. MoMA nie tylko udostępnia do zwiedzania unikalne kolekcje, a także prowadzi działalność badawczą i edukacyjną, upowszechniając wiedzę na temat sztuki i kultury wśród młodzieży szkolnej.

Oprócz klasycznych form prezentacji dzieł sztuki, w Museum of Modern Art można zobaczyć również nowoczesne instalacje i prezentacje multimedialne. Do zwiedzania udostępnione są stałe ekspozycje ze zbiorów muzeum, a także indywidualne i tematyczne wystawy czasowe, prezentujące sztukę wybranego okresu lub określonego twórcy. Wśród najwybitniejszych dzieł, jakie można zobaczyć w MoMA, warto wymienić: „Starry Night” nVincenta Van Gogha, „The Water Liles” Claude’a Moneta, „The Persistence of Memory” Salvadora Dali oraz „Campbell Soup Can” Andy Warhola.

Historia MoMA w pigułce

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku ma blisko stuletnią historię. Na pomysł stworzenia miejsca, które gromadziłoby dzieła najwybitniejszych współczesnych artystów wpadła w latach 20. XX wieku Abby Aldrich Rockefeller, żona magnata finansowego Johna D. Rockefellera Juniora. Niestety, zasoby finansowe miała ograniczone, gdyż małżonek nie należał do miłośników sztuki i początkowo nie wspierał jej w swoim pomyśle. Abby Rockefeller miała natomiast wsparcie w dwóch przyjaciółkach i przy ich wydatnej pomocy otworzyła muzeum. Jego początkowa siedziba znajdowała się przy 5 Alei na Manhattanie. Obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się w samym sercu Manhattanu, nieopodal słynnego Rockefeller Center i Carnegie Hall.

Museum Sztuki Współczesnej MOMA w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By mikecphoto
Museum Sztuki Współczesnej MOMA w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By mikecphoto

MoMA Nowy Jork – zwiedzanie i bilety

Moma zwiedzanie udostępnia przez siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do soboty muzeum jest czynne w godzinach od 10.30 do 17.30, w niedzielę natomiast jest otwarte do 19.00. Koszt wejściówki to 25$ dla osoby dorosłej powyżej 16 roku życia. W ofercie znajdują się również bilety dla seniorów powyżej 65. roku życia w cenie 18$. Studenci, zarówno amerykańscy, jak i międzynarodowi, mogą kupić bilet ze zniżką. Koszt to 14$, pod warunkiem posiadania przy sobie ważnej legitymacji studenckiej. Museum of Modern Art oferuje natomiast bezpłatne bilety osobom poniżej 16. roku życia.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej umożliwia również bezpłatne zwiedzanie dla każdego, bez względu na wiek – we wtorki od godziny 17.00 do 18.30. Aby wejść za darmo, należy na stronie internetowej muzeum zamówić bezpłatny bilet, podając godzinę zwiedzania.

MoMA umożliwia rezerwację biletów na konkretny dzień i godzinę, ale można również wejść spontanicznie, z ulicy. Osoby, które nie mają rezerwacji, muszą liczyć się jednak z długimi kolejkami do kas. Praktycznie każdego dnia muzeum cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów zwiedzających Nowy Jork. Kolejki do kas są więc tu codziennością.

Muzea w Nowym Jorku

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Nowy Jork to z pewnością jedno z ciekawszych miejsc dla wielbicieli sztuki. Zarówno miłośnicy ciekawej historii się w nim odnajdą. W Nowym Jorku muzeów, które koniecznie warto odwiedzić jest jednak dużo więcej. Jednym z nich jest miejsce dosyć nowe, czyli Memorial Museum, upamiętniające zamach terrorystyczny z 11 września 2001 roku. W skład muzeum wchodzą duże kamienne tablice, które upamiętniają nazwiska ofiar zamachu. Dostępna jest także kolekcja 40 tysięcy zdjęć, 14 tysięcy eksponatów, 3,5 tysiąca nagrań dźwiękowych i filmów.

Osoby zainteresowane wojskowością i historią lotów w kosmos mogą wybrać się do The Intrepid Sea, Air & Space Museum. Znajduje się w nim słynny lotniskowiec USS Intrepid, a na jego pokładzie można oglądać samoloty, śmigłowce, a także prom kosmiczny Enterprise. Miłośnicy malarstwa i rzeźny mogą wybrać się do Metropolitan Muzeum of Art. Natomiast osoby zainteresowanie historią człowieka – do American Museum of National Historii. Muzeum Historii Naturalnej to jedno z największych tego typu muzeów na świecie. Znajduje się w 25 budynkach i obejmuje aż 33 miliony eksponatów. Na zwiedzanie najciekawszych muzeów w Nowym Jorku warto zarezerwować sobie co najmniej kilka, a nawet kilkanaście dni. Przekraczając próg każdego z nich można znaleźć się w zupełnie innym świecie i zagłębić w niezwykłą historię. Można dostrzec najciekawsze dzieła sztuki lub eksponaty, które miały ogromny wpływ na rozwój ludzkości. Nowojorskie muzea udowadniają, że zwiedzanie muzealnych wnętrz nie musi być nudne, a może być źródłem wyjątkowych wrażeń i wspomnień.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Co musisz wiedzieć o Rockefeller Center?

Dzielnice Nowego Jorku – poznaj też te mniej znane

Następny

Dodaj komentarz