World Trade Center – historia symbolu Ameryki

Tagi , , , ,

World Trade Center to jeden z najpopularniejszych wieżowców w historii Świata. Jest to motywowane tym, że w budynek ten uderzył porwany samolot. Warto dowiedzieć się więcej na temat historii wieżowca, ponieważ nie ogranicza się ona jedynie do dnia 11 września 2001 roku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Powstanie One World Trade Center

Na wstępie należy nadmienić, że budynek ten miał bogatą historię jeszcze przed zamachami. Zbudowano go w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Nowym Jorku. Warto zapoznać się z historią tego ciekawego miejsca. Nie bez powodu budynek ten został nazwany światowym centrum handlu. Budowa wieżowców rozpoczęła się na początku marca 1966 roku. Co ważne, pierwsza powstała Wieża Północna, nazywana po angielsku North Tower. Co ważne, drugi wieżowiec powstał rok po wybudowaniu pierwszego. Tym samym, South Tower to budynek, który powstał w 1971 roku.

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że cały kompleks WTC składał się również z innych budynków. Warto wymienić, przede wszystkim budynek Marriot World Trade Center, który przez wielu nazywany był WTC 3. Co ważne, cały kompleks zamykał się w liczbie 7 budynków, a ostatni z nich został postawiony w latach osiemdziesiątych. W budowie brało udział wiele ekip specjalistów, którzy dzięki wiedzy i doskonałym umiejętnościom stworzyli budynek, który uznawany był za legendę Stanów Zjednoczonych.

Zamach na WTC

Wyjątkowość budynku nie wynikała tylko, z jego rozmiarów. Bardzo nowoczesny i ponadczasowy design zawdzięczany jest architektowi Minoru Yamasaki. Same wieże, były wybudowane z bardzo mocnego betonu oraz stali, z tego powodu uznawano je za konstrukcje nie do wzruszenia.

Warto nadmienić, że wieże tej wspaniałej budowli były najwyższe na świecie. Jednakże historia ta zakończyła się w dniu 11 września 2001 roku, ponieważ to tego dnia doszło do jednego z najgorszych wydarzeń w historii całych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Mowa oczywiście o ataku terrorystycznym, który doprowadził nie tylko do zniszczenia wież, ale przede wszystkim do zaginięcia i śmierci setek osób. Wywołało to stanowczą reakcję władz USA, ponieważ ten dzień zapoczątkował szeroko pojętą wojnę z terroryzmem na Bliskim Wschodzie.

11 września 2001 roku członkowie bardzo niebezpiecznej grupy terrorystycznej, czyli Al-Kaidy porwali dwa samoloty pasażerskie. Mowa o American Airlines Lot 11 oraz o United Airlines Lot 175. Bardzo ważne jest to, że terroryści zniszczyli, zarówno Wieżę Północną, jak i Wieżę Południową. Jeśli chodzi o ofiary zamachu, to jest ich aż 2 977. Jest to ogromna liczba, a dodać można do niej dodatkowe 25 tysięcy osób rannych.

Jest to jeden z największych jednorazowych aktów przemocy terrorystycznej w znanych dziejach ludzkości. Dzień, w którym doszło do zamachu, wstrząsnął całą społecznością międzynarodową. Warto nadmienić, że zapoczątkowało to wojnę z terroryzmem nie tylko prowadzoną przez Stany Zjednoczone, ponieważ w koalicji państw znalazło się wiele krajów z Europy.

World Trade Center, New York, USA
World Trade Center, Nowy Jork, USA, licencja: shutterstock/By

Pamięć ofiarom WTC

Pamięć o ofiarach zamachu jest bardzo ważna dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, oraz dla lokalnej społeczności w Nowym Jorku. Co roku, w rocznicę zamachów organizowane są uroczystości, w których bierze udział ogrom ludzi. Patrioci czczą pamięć ofiar oraz rodzin, które przeżyć musiały tragedię. Bardzo istotną rolę, pełnią również osoby, które brały udział w ratowaniu ludzi, ponieważ co roku ratownicy są również wspominani z wielką dumą i honorem.


W miejscu pozostałym po gruzowisku wybudowano jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich pomników – National September 11 Memorial and Museum. Na pewno wiele osób, widziało zdjęcia przedstawiające ten pomnik. Składa się z dużego basenu otoczonego metalowymi płytami. Na płytach tych wyryto imiona ofiar. W miejscu starych wież, wybudowano nowy budynek dumnie nazywany One World Trade Center. Ciekawostka jest fakt, iż budynek ten jest najwyższy w Stanach Zjednoczonych. 1 World Trade Center jest bardzo ciekawy z punktu widzenia turystyki. Warto zobaczyć go podczas zwiedzania Nowego Yorku.

Zwiedzanie One World Trade Center

Wieża powstała w miejscu, w którym niegdyś stały North Tower i South Tower. Warto nadmienić, że budynek ten jest jednym z najwyższych na całej planecie, ponieważ osiąga, aż 541 m. Osoby, które zdecydowały się na wizytę w tym budynku, chwalą go za możliwość zobaczenia jednego z najlepszych widoków na całe miasto. Na uwagę zasługuje fakt, iż, zwiedzanie One World Trade Center jest jedną z najpopularniejszych atrakcji czekających na osoby wizytujące Nowy Jork. Tłumy turystów przyciągane są nie tylko przez piękne widoki i bardzo nowoczesne muzeum o historii World Trade Center.

Najczęściej zwiedza się również kompleks muzealny National September 11 Memorial & Museum, który jest bardzo popularnym miejscem pamięci. Będąc w Nowym Jorku, warto odwiedzić budynek One World Trade Center, ponieważ jest to jeden z najważniejszych budynków w całych Stanach Zjednoczonych. Jest to też symbol walki z terroryzmem. Warto oddać pamięć ofiarom zamachów oraz ludziom, którzy brali udział w poszukiwaniach.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Jakich dzielnic unikać w Nowym Jorku?

Co musisz wiedzieć o Rockefeller Center?

Następny

Dodaj komentarz