Dzielnice Nowego Jorku – poznaj też te mniej znane

Tagi , , , ,

Nowy Jork – tętniące życiem miasto w Stanach Zjednoczonych, które jest największą i najbardziej zaludnioną metropolią w tej części wybrzeża Atlantyku. Z pewnością Wielkie Jabłko działa na turystów jak przysłowiowy magnes. Wielu osobom miasto kojarzy się z tysiącem możliwości, pespektywami, a także ogromną różnorodnością. Jednocześnie, jeśli Ty również planujesz odwiedzić Nowy Jork, to musisz wiedzieć, że ma Ci on o wiele więcej do zaoferowania niż Brooklyn czy Queens. Wielkie Jabłko posiada również i mniejsze dzielnice, które zasługują na to, byś zwrócił na nie znacznie większą uwagę. Wobec tego, na jakie dzielnice Nowego Jorku koniecznie musisz się udać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork to nie tylko Manhattan

Dzielnice Nowego Jorku to temat wyjątkowo rozległy. Musisz wiedzieć, że ta milionowa metropolia jest podzielona na większe i mniejsze obszary, z który każdy wyróżnia się swoją własną specyfiką i oryginalnym klimatem. Z pewnością wiele razy już o Nowym Jorku słyszałeś, a być może nawet już to miasto odwiedziłeś. Prawdopodobnie, swoje pierwsze kroki zdecydowałeś się skierować na Manhattan. Okazuje się, że to właśnie ta dzielnica Nowego Jorku cieszy się największą popularnością – nie tylko wśród turystów, ale także i wśród miejscowych. To właśnie tam swoje siedzimy mają międzynarodowe firmy, to własnie tam znajdziesz najpiękniejsze apartamenty i to właśnie tam możesz poznać luksusową stronę Wielkiego Jabłka.

Nawet pozostałe – równie znane – dzielnice jak np. Queens czy Brooklyn nie cieszą się tak wielką popularnością jak Manhattan. Musisz jednak mieć świadomość tego, że Nowy Jork to nie tylko wspomniany już Manhattan. Jeśli choć na chwilę zdecydujesz się poznać to miasto od zupełnie innej strony, wówczas może Cię ono zaskoczyć w wyjątkowy sposób. 

Historia dzielnicy Harlem

Harlem – jest to z pewnością jedna z bardziej znanych dzielnic Nowego Jorku, choć Manhattan wyraźnie ja pod tym względem wyprzedza. Zastanawiasz się może, dlaczego warto odwiedzić Harlem? Otóż z uwagi na to, że jest to dzielnica o wyjątkowo bogatej historii, którą warto poznać. Haarlem zajmuje północną część Manhattanu, a dominującą populacją są tu Afroamerykanie. Co ciekawe, ta dzielnica była pierwotnie założona jako niewielkie miasteczko. Odbyło się to w roku 1658, a inicjatorami byli Holendrzy. Powstała w ten sposób wioska nosiła na początku nazwę Nieuw Haarlem – co nawiązywało do miasta Haarlem w Holandii. Już w roku 1900 nastąpił dynamiczny rozwój tej dzielnicy i to właśnie wtedy Afroamerykanie zaczęli się tam tłumnie osiedlać.

W latach 20. to właśnie Harlem był głównym ośrodkiem twórczości literackiej i ruchu intelektualnego, który na kartach historii zapisał się jako Renesans Harlemu. Niestety, tuż po II wojnie światowej wasrunki mieszkalne na Harlemie znacznie się pogorszyły. To właśnie wtedy powstały slumsy, które obecnie zajmują znaczną większość tego obszaru. Niemniej jednak przeplatają się one z nowoczesnymi wieżowcami i biurami. Na Harlemie znajdziesz także wiele, interesujących zabytków jak np. Kościół Abisyński czy Muzeum Karaibskie.

Ulica Chinatown z ludźmi i budynkami z kolorowymi znakami w słoneczny dzień 29 września 2017 r. w Nowym Jorku. W dzielnicy znajduje się największa chińska enklawa na Zachodzie., licencja: shutterstock/By Alessio Catelli
Ulica Chinatown z ludźmi i budynkami z kolorowymi znakami w słoneczny dzień 29 września 2017 r. w Nowym Jorku. W dzielnicy znajduje się największa chińska enklawa na Zachodzie., licencja: shutterstock/By Alessio Catelli

Odwiedź Chinatown i ciesz się wyjątkową kuchnią

Nowy Jork – dzielnice to poniekąd obszary, które nawiązują do kultury ich mieszkańców. Jednym z najlepszych przykładów jest tu Chinatown. Jak łatwo możesz się domyślić, jest to dzielnica chińska, która wyróżnia się gęstą zabudową i ogromną liczbą mieszkańców. Jednak dzielnica ta przyciąga każdego roku wielu smakoszy. To właśnie tam znajdziesz najwięcej barów, restauracji i pubów z chińskimi specjałami i nie tylko. Lokale gastronomiczne w Chinatown nawiązują do całej Azji Południowo – Wschodniej, a nie tylko do Chin. Faktem jest, że dzielnica jest zwykle bardzo głośna i mocno zatłoczona. Jednak z pewnością spełni ona Twoje kulinarne oczekiwania.

Mniejsze dzielnice Nowego Jorku, które warto poznać

Musisz wiedzieć, że dzielnice Nowego Jorku to wyjątkowo rozległy temat. W mieście znajdziesz obszary, o których z pewnością nie wiedziałeś. Do mniejszych dzielnic, które powinieneś odwiedzić, zaliczają się:

  • East New York – jest to wschodnia dzielnica na Brooklynie. Zamieszkują ją głównie Latynosi.
  • Flushing – to dzielnica w północnej części Queens. Jest to dzielnica typowo biznesowa, pełna przepychu i luksusu.
  • Jamaica – to również jedna z dzielnic w Queens. Dzielnica ta jest wyjątkowa z tego powodu, że składa się ona w dużej mierze z powierzchni handlowych. Niemniej jednak znajdziesz tam również budynki mieszkalne.
  • Upper East Side – w przeszłości była znana jako „dzielnica jedwabnych pończoch”. Jest to wyjątkowo elegancka dzielnica znana z ekskluzywnych restauracji i prestiżowych butików.
  • West Village – to właśnie tu znajdziesz butiki najsłynniejszych projektantów.
  • Chelsea – to dzielnica w zachodniej części Manhattanu. Słynie ona ze specyficznej architektury.
  • Washington Heights – to jedna z najmniejszych dzielnic w okolicy Yankee Stadium. 

Jak więc widzisz. Nowy Jork to nie tylko Manhattan. Każda mniejsza lub większa dzielnica może Cię w wyjątkowy sposób zaskoczyć i pozwolić Ci poznać jej specyficzny klimat.

Autor: Daria Gajewska

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku

SUMMIT One Vanderbilt – przepiękny widok na Nowy Jork

Następny

Dodaj komentarz