Najważniejsze muzea w Nowym Jorku

, Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ogromna ilość muzeów i instytucji kulturalnych w Nowym Yorku może wręcz oszałamiać. Znajdziesz tu nie tylko światowej sławy muzea zajmujące całe neighborhoods od Upper West Side po Lower West Side na Manhattanie, ale i wiele dzielnic jak Chelsea, których życie toczy się wokół mniejszych galerii. Jakie są najważniejsze muzea w Nowym Jorku?

Kolekcje naprawdę robią wrażenie – niektóre z muzeów słyną z oszałamiających zbiorów amerykańskiego i europejskiego malarstwa, wiele placówek wyspecjalizowało się w węższych dziedzinach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Interesuje Cię historia hiszpańskiego piśmiennictwa, ludowe rękodzieło, kultura Azteków czy historia naturalna? W Nowym Yorku bez problemu znajdziesz miejsca, które pozwolą Ci zgłębiać te pasje. Jedyny problem polega na tym, że niemożliwe jest zwiedzenie tych wszystkich miejsc podczas jednej wycieczki.

Na początek warto zapoznać się z naszą listą przedstawiającą najsłynniejsze muzea w Nowym Yorku. Bez względu na to, czym się interesujesz, z całą pewnością znajdziesz na niej coś dla siebie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Memorial Museum, czyli Muzeum 11. września

The National 11 September Memorial & Museum powstały, by upamiętnić 2977 ofiar ataków terrorystycznych na World Trade Center z 11 września 2001 roku oraz sześć ofiar zamachów bombowych, do których doszło w 1993 roku. Obecnie na terenie kompleksu znajduje się wieżowiec One World Trade Center – został on oddany do użytku w 2014 roku i ma wysokość 541 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych.

9/11 Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy Jork
9/11 Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy Jork, licencja: shutterstock/By Nick Starichenko

Oferuje liczne powierzchnie biurowe i handlowe.Tuż obok, w miejscu, gdzie dawniej stały dwie bliźniacze wieże, znajduje się The National 11 September Memorial & Museum. Memoriał składa się z dużych kamiennych tablic, na których wypisano nazwiska ofiar.  Są one w elegancki sposób połączone z fontannami w formie wodospadów.

Misją Muzeum jest dokumentacja tragicznych zdarzeń, do których doszło w tym miejscu i popularyzacja wiedzy o nich – o ich genezie, przebiegu i skutkach dla historii Stanów Zjednoczonych i świata.

Muzeum składa się z trzech części: Przed 11. września, Dzień 11. września i Po 11. września. Kolekcje obejmują ponad 40 tysięcy zdjęć, 14 tysięcy eksponatów, 3500 nagrań dźwiękowych i 500 godzin filmów. Duże wrażenie na odwiedzających robi zwykle sala, gdzie można zobaczyć elementy konstrukcyjne WTC.

Zwiedzanie memoriału jest bezpłatne i możliwe w godzinach 10.00-17.00 od soboty do poniedziałku i 12.00-19.00 w czwartki i piątki. We wtorki i środy memoriał jest zamknięty dla odwiedzających. Wstęp do muzeum kosztuje 24 dolarów w przypadku osób dorosłych i 14 w przypadku dzieci (7-17).

Museum of Modern Art (MoMA) – Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Znajdujące się w dzielnicy Midtown na Manhattanie Museum of Modern Art to miejsce oblegane przez turystów z całego świata, ale i lokalnych artystów, oraz wszystkich, którzy poszukują inspiracji, natchnienia i kreatywności. To ogromne Muzeum Sztuki Współczesnej położone przy 53street zawiera kolekcje malarstwa, rysunków, grafik, fotografii, rzeźby, a także bardzo ciekawe nowoczesne instalacje i prace z zakresu nowych mediów.

NEW YORK CITY - MARCH 14:  Street view of Museum of Modern Art in Manhattan.  The MoMA was founded in 1929.
Wejście do Museum of Modern Art in Manhattan, licencja: shutterstock/By littlenySTOCK

Eksponaty zgromadzone w muzeum obejmują okres od siedemnastego wieku po czasy współcześnie. Muzeum zostało założone w 1928 roku (u progu kryzysu gospodarczego) przez Abby Aldrich Rockefeller – żonę milionera Johna D. Rockefellera i jej przyjaciółki. W bibliotece MoMa znajdziemy około 3000 książek poświęconych różnym zagadnieniom dotyczącym sztuki współczesnej.

W zbiorach Museum of Modern Art znajdziemy światowej klasy arcydzieła, które robią niesamowite wrażenie oglądane na żywo i do których niekiedy ustawiają się kolejki. Wśród nich warto wymienić między innymi: Panny z Awinionu Pablo Picasso, Trwałość pamięci Salwadora Dali; Śpiącą cygankę Henri Rousseau, Benzynę Edwarda Hoppera czy One: number 31 Jacksona Pollocka.

NEW YORK, USA - OCT 8, 2015: Interior of the Museum of Modern Art (MoMA), an art museum, Midtown Manhattan, New York. It was established on November 7, 1929
Wnętrza Museum of Modern Art (MoMA), licencja: shutterstock/By Anton_Ivanov

Bilety do MoMa kosztują 25$ w przypadku osób dorosłych, 18$ w przypadku seniorów po 65 roku życia i 14$ w przypadku uczniów i studentów. Dzieci poniżej 16 roku życia wchodzą bezpłatnie. Bilet uprawnia również do wizyty w filii muzeum – MoMa Ps1 w przeciągu 14 dni.

The Intrepid Sea, Air & Space Museum

Interesujesz się amerykańską marynarką wojenną? Koniecznie odwiedź The Intrepid Sea, Air & Space Museum w Nowym Yorku. To muzeum, w skład którego wchodzi słynny lotniskowiec: USS Intrepid i okręt podwodny USS Growler. Muzeum powstało z inicjatywy dziennikarza i filantropa Michaela Sterna, który w 1978 roku powołał do życia fundację, by uratować od zezłomowania wycofywanego przez marynarkę lotniskowca USS Intrepid.

November 24 2017 : The Intrepid Sea, Air & Space Museum is an American military and maritime history museum with a collection of museum ships in New York City.
The Intrepid Sea, Air & Space Museum , licencja: shutterstock/By Miune

Ostatecznie zamiast pocięcia postanowiono przekształcić go w muzeum. Od 1982 roku istnieje możliwość zwiedzania lotniskowca, a od 1986 roku jest on uznawany za Narodowy Pomnik Historyczny USA.

Zwiedzanie lotniskowca może być bardzo ciekawe dla miłośników historii i wojskowości. Na jego górnym pokładzie zgromadzone są liczne samoloty i śmigłowce, wśród których warto wymienić chociażby Lockheed A-12, brytyjski Supermarine Scimitar, czy francuski Dassault Étendard oraz, od 2012 roku, prom kosmiczny Enterprise. Na dolnym pokładzie prezentowana jest broń i sprzęt wojskowy.

November 24 2017 : The Intrepid Sea, Air & Space Museum is an American military and maritime history museum with a collection of museum ships in New York City.
The Intrepid Sea, Air & Space Museum, licencja: shutterstock/By Miune

Wstęp do The Intrepif Sea, Air & Space Museum w przypadku osoby dorosłej kosztuje 33$, a dziecka 24$. Czynne w godzinach 10.00-17.00.

Kultowe muzea The Metropolitan Museum of Art

Jeżeli w Nowym Yorku jesteś krótko, odwiedzasz miasto pierwszy raz i nie masz czasu na inne muzea, bez wątpienia warto postawić na The Metropolitan Museum of Art . To jedno z największych muzeów na świecie – i zdaniem wielu jego kolekcje wprost zapierają dech w piersiach. Ulokowane jest w olbrzymim neoklasycystycznym gmachu na wschodnim skraju Central Parku przy 5th Avenue. Utworzone zostało w latach 1870-1880 i szybko zyskało uznanie i sławę, cały czas się jednak rozbudowuje.

NEW YORK CITY - JUL 17: In the Metropolitan Museum of Art's on July 17, 2014 in New York. The Charles Engelhard Court in the American Wing.
Metropolitan Museum of Art’s, licencja: shutterstock/By Alexander Prokopenko

Jeżeli tylko możesz, poświęć na zwiedzanie The Met warto poświęcić cały dzień – w rzeczywistości jednak, aby na spokojnie obejrzeć wszystkie ekspozycje, konieczne byłoby spędzenie w muzeum wielu dni – a i tak za każdym razem odkrywalibyśmy coś nowego i fascynującego. W muzeum zgromadzono ponad dwa miliony różnego rodzaju eksponatów, które obejmują przedział ponad 5000 lat.

Znajdziesz tu nie tylko kolekcje malarstwa i rzeźby, ale i sztuki użytkowej, militariów, instrumentów czy ubiorów z różnych epok. Warto zwrócić uwagę między innymi na prace artystów holenderskich:Vermeera, Halsa i Rembrandta, francuskich: Moneta, Renoira, Cezanne, Gaugaine, Couberta; włoskich: Rafaela, Botticellego czy Giotta. Duże wrażenie robią także sale prezentujące dziedzictwo starożytnej Grecji czy Egiptu.

Jeżeli zależy nam na obejrzeniu czegoś konkretnego, to bardzo przydatna może być strona internetowa muzeum, na której znajduje się pełna lista eksponatów: https://www.metmuseum.org/. – pozwoli ona lepiej zaplanować wizytę.

New York, USA - April 21, 2017: Metropolitan museum of art which showing so many style image and make people see about it in New York City
Metropolitan museum of art, licencja: shutterstock/By BiksuTong

The Metropolitan Museum of Arts  jest zamknięte we wtorki i środy. Możemy zwiedzać je w czwartki i piątki w godzinach 12-19 oraz od soboty do poniedziałku w godzinach 10-17. Bilet dla dorosłych kosztuje 25$, dla seniorów 17$, dla dzieci powyżej 12 roku życia i studentów – 12$. Cena biletu obejmuje także wizytę w The Met Cloisters – klasztorach, gdzie mieści się filia muzeum poświęcona sztuce średniowiecznej.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej (American Museum of National History) położone przy 79th Street i Central Park West zrobi duże wrażenie zarówno na młodszych, jak i starszych.

To jeden z największych tego typu obiektów na świecie (mieści aż 33 miliony eksponatów i znajduje się w dwudziestu pięciu połączonych ze sobą budynkach), a przy tym najstarszych – powstało w 1869 roku.

Znajdziemy tu niezwykle realistyczne modele zwierząt (w tym naturalnych rozmiarów, ogromny model wieloryba błękitnego), kości i kompletne szkielety dinozaurów czy kolekcje meteorytów. A także ekspozycje poświęcone początkom wszechświata, owadom czy roślinom.

NEW YORK CITY, USA - MARCH 15, 2020: American Museum of Natural History in New York City, NY, USA
American Museum of Natural History w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By S-F

W obrębie muzeum znajdują się także dwa najnowocześniejsze laboratoria molekularne i ogromna biblioteka naukowa, której zbiory poświęcone są historii naturalnej. Zwiedzanie muzeum to doskonała okazja, by poszerzać wiedzę w sposób naprawdę ciekawy i pasjonujący.

NEW YORK CITY, USA - MARCH 29, 2020: Dinosaur in  American Museum of Natural History in New York City, NY, USA
Dinozaur w American Museum of Natural History w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By S-F

American Museum of National History czynne jest codziennie w godzinach 10.00 – 17.45. Bilet wstępu dla osób dorosłych kosztuje 23$, jest to jednak cena sugerowana – można zapłacić dowolną kwotę, nawet za zaledwie symbolicznego dolara.

Muzeum Guggenheima

Kolejnym punktem obowiązkowym na mapie Nowego Yorku dla pasjonatów sztuki jest Muzeum Guggenheima – muzeum to posiada największą na świecie kolekcję dzieł sztuki współczesnej. Położone na Upper East Side na Manhattanie mieści się w charakterystycznym budynku – jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym w mieście – o falowanych fasadach.

New York City, United States - May 13, 2017: Interior of The Guggenheim Museum.
Wnętrza Muzeum Guggenheim Museum., licencja: shutterstock/By ItzaVU

Nietypowy kształt budynku doprowadził do tego, że powstało nawet powiedzenie: „If this is the frame, what is the art inside?” (Jeśli taka jest oprawa, co dopiero musi być w środku?). Muzeum utworzone zostało w 1939 roku przez fundację należącą do Salomona R. Guggenheima, który rozpoczął kolekcjonowanie dzieł sztuki abstrakcyjnej.

Obecnie zakres tematyczny ekspozycji w Muzeum Guggenheima jest jednak znacznie szerszy: możemy tu znaleźć ogromną kolekcję malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, modernizmu i sztuki współczesnej.

New York, U.S.A .- July 10 2009: Manhattan, the Guggenheim museum
Manhattan, Guggenheim museum, licencja: shutterstock/By Gimas

Wśród arcydzieł znajdujących się w zbiorach muzeum warto wymienić prace takich wybitnych twórców jak: Marc Chagall, Pablo Picasso, Piet Modrian, Amadeo Modigliani czy Wassily Kadinsky.

Bilet wstępu do Muzeum Guggenheima kosztuje 25 dolarów. Muzeum jest czynne w godzinach 11.00-18.00 codziennie poza wtorkiem i środą, gdy obiekt jest zamknięty dla zwiedzających.

Muzeum Miasta Nowy York

Jeżeli interesuje Cię historia miasta Nowy York, lepszym pomysłem niż inne muzea będzie wizyta w Museum of the City of New York. Znajduje się ono na północnym końcu 5th Avenue w pobliżu Conservatory Garden w budynku o charakterystycznej fasadzie z czerwonej cegły z białymi kolumnami w stylu jońskim.

Wewnątrz znajdziemy bogatą kolekcję obejmującą analizy architektoniczne, ekspozycje prezentujące narodziny najsłynniejszych wieżowców czy etapy budowy poszczególnych mostów oraz tysiące fotografii dokumentujących rozwój miasta w różnych okresach.

Są tu także do zobaczenia liczne obrazy, szkice, a także broń, zabytkowe meble czy modele statków. Muzeum miasta Nowy York czynne jest w godzinach 10.00-18.00 codziennie poza wtorkami i środami, gdy obiekt jest zamknięty. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 18 dolarów.

Frick Collection

Frick Collection to muzeum sztuki na Mahnattanie przy Piątej Alei założone przez żyjącego na przełomie XIX i XX wieku przemysłowca Henry’ego Claya Fricka. Obecnie na terenie dawnej rezydencji Fricka znajduje się szesnaście imponujących galerii. Mieszczą się tam imponujące kolekcje malarstwa klasycznego.

W zbiorach Frick Collection znajdziemy prace takich mistrzów jak Rembrandt, Vermeer, Bellini, Goya czy Whistler, a także ekspozycje prezentujące sztukę użytkową, rzeźby czy zabytkowe meble w stylu renesansowym lub rokoko.

NEW YORK CITY - APRIL 17, 2016: people rest in the atrium of the Frick Collection, former 5th Avenue mansion of steel magnate Henry Clay Frick.
Frick Collection, licencja: shutterstock/By travelview

Na odwiedzających duże wrażenie robi sama rezydencja w neoklasycystycznym stylu, jej wytworne pomieszczenia z włoskimi rzeźbami i francuską i chińską porcelaną, a także otaczające ją ogrody.

Frick Collection to muzeum otwarte do zwiedzania przez sześć dni w tygodniu. Rozmach większy niż inne muzea sprawia, że porównywane jest z The Met. Czynne od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 18.00 i od 11.00 do 17.00 w niedziele. Bilety kosztują 22$ w przypadku dorosłych, 17$ w przypadku seniorów i 12$ w przypadku dzieci i studentów.

Międzynarodowe Centrum Fotografii

Pasjonaci fotografii bez wątpienia powinni odwiedzić Międzynarodowe Centrum Fotografii (International Center of Photography) położone w centrum Manhattanu (przy 6th Avenue i 43rd Street). Jak wskazuje nazwa, nie jest to „jedynie” zwykłe muzeum, mieści się tu także renomowana szkoła fotografii i ośrodek badawczy. Międzynarodowe Centrum Fotografii zostało utworzone w 1974 roku.

New York, NY, USA - July 2, 2016: ICP Museum: The International Center of Photography (ICP) in Manhattan, New York, consists of a museum for photography and visual culture at 250 Bowery.
The International Center of Photography (ICP) in Manhattan, Nowy Jork, licencja: shutterstock/By Osugi

Pierwotnie była to instytucja mająca zachować dziedzictwo nurtu określanego jako „Concerned photography”, stopniowo jednak przekształciła się w centrum o międzynarodowych znaczeniu. Z pewnością, jeżeli interesujesz się fotografią artystyczną, chcesz obejrzeć wybitne prace lub odkryć nowe inspiracje i techniki, warto wybrać się do ICP.

Galerie czynne są przez cztery dni w tygodniu, od czwartku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. Bilet wstępu kosztuje 16$ w przypadku dorosłych, a 12$ w przypadku seniorów po 62 roku życia, uczniów i studentów powyżej 16 lat. Dzieci wchodzą za darmo.

Muzea dla dorosłych – Muzeum Seksu

Ciekawostką dla dorosłych zwiedzających Nowy York jest Muzeum Seksu – kameralne muzeum położone przy Fifth Avenue. Powstało w 2002 roku jako pierwsza tego typu instytucja na świecie. Muzeum gromadzi liczne dzieła sztuki, fotografie i eksponaty związane z postrzeganiem ludzkiej seksualności na przestrzeni dziejów, a także historyczne modele gadżetów erotycznych i bibliotekę naukową i multimedialną. 

New York, NY, USA - March 12, 2016: Museum of Sex: The front entrance to the Museum of Sex on the corner of 27th Street and 5th Avenue in Manhattan. Museum has sex related exhibits.
Museum of Sex w Nowym Jorku. Muzeum ma eksponaty związane z seksem, licencja: shutterstock/By Osugi

Wielu zwiedzających może być zaskoczonych faktem, że wizyta w Muzeum Seksu może dostarczyć także solidnej dawki wiedzy. Wstęp podobnie jak inne tego typu muzea oferuje tylko dla osób pełnoletnich. Koszt wynosi 18$. Czynne jest w poniedziałki, środy i w czwartki w godzinach 14-21, w piątki – 14-22.40, w soboty – 12.00-22.40 i niedziele – 12-22.

Queens Museum of Art

Zlokalizowane w pobliżu Meadows-Corona Park w dzielnicy Queens, Queens Museum of Art to muzeum sztuki i centrum edukacyjne założone w 1972 roku. Znajdują się tu bardzo ciekawe stałe i tymczasowe ekspozycje. Najciekawszą z nich jest The Panorama of the City of New York, która zawsze robi ogromne wrażenie na odwiedzających.

Flushing, New York - April 21, 2018: Front entrance of the Queens Art Museum in Fushing Meadows Corona Park, Queens, New York.
Queens Art Museum, Nowy Jork, licencja: shutterstock/By Felix Lipov

To ogromna, zajmująca całą salę makieta przedstawiająca cały Nowy York – wszystkie pięć borroughs – odwzorowane dokładnie, budynek po budynku – to wierne odzwierciedlenie Nowego Yorku z 1992 roku z aż niespełna 900 tysięcy budynków.

Inną ciekawą ekspozycją jest: Relief Map of the New York City Water Supply System – to równie dużych rozmiarów rzeźbiona mapa przedstawiająca system wodociągów w Nowym Yorku. Muzeum czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum Madame Tussauds w Nowym Yorku

Muzeum Madame Tussauds, kojarzone przede wszystkim z Londynem, posiada swoje filie na całym świecie. W tym w Nowym Yorku przy Times Squere. Choć z zewnątrz budynek jest niepozorny, to w środku, na czterech kondygnacjach znajdziemy ogromną kolekcję figur woskowych – w tym gwiazdy filmów, telewizji czy muzyki.

Tu możesz zrobić sobie zdjęcie z Princem, Johnym Deppem czy E.T, posiedzieć za biurkiem w gabinecie owalnym z Barackiem Obamą czy stanąć obok polskiego papieża, Jana Pawła II. Kolekcja figur w muzeum cały czas się powiększa.

Ceny wstępu zaczynają się od 29$ w zależności od wybranego pakietu. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10.00-20.00, dłużej w piątki i soboty – do 22.00.

Morgan’s Library – Biblioteka Morgana

Niezwykłe wrażenie na odwiedzających robi także Morgan’s Library – zabytkowa biblioteka połączona z muzeum w Midtown Manhattan. To niezwykle klimatyczne miejsce, które z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim molom książkowym i bibliofilom.

Znajdą tu oni ogromną kolekcję starodruków, papirusów, cennych książek i inkunabułów. Wśród zbiorów Morgan’s Library znajdują się pierwsze wydania Biblii (w tym trzy egzemplarze Biblii Gutenberga), starożytne pisma z Egiptu i średniowieczne kodeksy, a także dzieła sztuki takich artystów jak Albrecht Durer, Michał Anioł czy Leonardo da Vinci.

Czynne we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałku i wtorku w godzinach 10.00-17.00. Bilety kosztują 22$ w przypadku dorosłych, 14$ seniorów i 13$ studentów.

Muzeum Imigracji i Lower East Side Tenement Museum

Muzeum Imigracji i Lower East Side Tenement Musem to miejsce, które nazywane bywa „nowojorską kapsułą czasu”. To miejsce, które zostało utworzone po to, by pokazać współczesnym Amerykanom i turystom z całego świata, jak wyglądało życie dawnych imigrantów przybywających do Nowego Yorku z całego świata.

New York, New York, USA - March 29, 2012: The Tenement Museum located on the lower east side of Manhattan.
The Tenement Museum, licencja: shutterstock/By DW labs Incorporated

W czynszowej kamienicy dokładnie odtworzono codzienność w malutkich, zatłoczonych mieszkaniach dawnych robotników. Muzeum czynne jest wyłącznie w weekendy w godzinach 11.00-16.00. Bilety dostępne są w cenach 20-25$.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Nowy Jork – miasto które nigdy nie śpi

Najciekawsze darmowe muzea w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz