Przejażdżka promem na Staten Island

Tagi , , , , ,

Po drugiej stronie portu w Manhattanie znajduje się wyjątkowa wyspa – Staten Island. Na wyspie tej znajduje się kilka atrakcji kulturalnych, zabytków, hoteli oraz restauracji. Podczas wakacji w Nowym Jorku warto wybrać się charakterystycznym pomarańczowym, darmowym promem na zwiedzanie wyspy Staten Island. Co warto wiedzieć o Staten Island? Jakie atrakcje czekają na wyspie? Ile kosztuje prom na wyspę? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork z promu

Zanim postawisz stopę na Staten Island, będziesz mógł zobaczyć z perspektywy promu jedne z jej największych atrakcji Nowego Jorku. Widok na dolny Manhattan i Statuę Wolności z promu jest niesamowita. Co najważniejsze, widok ten jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy tylko wsiąść na prom i popłynąć na wyspę Staten Island.

Rejs na Staten Island – cena promu i kursowanie

Charakterystyczny pomarańczowy prom kursujący na Staten Island jest całkowicie bezpłatny. Promy zazwyczaj pływają co około 25 minut ( w weekendy nieco rzadziej), przez 24 h. Przeprawa promem trwa około 25 minut. Warto wiedzieć, że jak tylko prom zacumuje na Staten Island, wszyscy pasażerowie muszą opuścić pokład. Możesz wówczas wsiąść na powrotny prom do Manhattanu lub udać się na zwiedzanie wyspy. My rekomendujemy oczywiście spędzenie dnia w tym wyjątkowym miejscu.

Staten Island, Nowy Jork, NY, USA
Staten Island, Nowy Jork, NY, USA

Staten Island – piękno Nowego Jorku

Fort Wadsworth

Jeśli lubisz zwiedzać historyczne miejsca to polecamy wybrać się na pieszą wycieczkę do XVII-wiecznego Fortu Wadsworth. Miejsce to pochodzi z czasów, gdy port nowojorski był chroniony przez potężne morskie fortyfikacje. Podczas wojny w 1812 roku, Fort Wadsworth pełnił ważną rolę w obronie nowojorskiego portu przed Brytyjczykami. W momencie zamknięcia tego obiektu w 1994 roku Fort Wadsworth był najdłużej działającym obiektem wojskowym w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest on dostępny do zwiedzania jako część Narodowego Obszaru Rekreacyjnego Gateway. Turyści mogą zwiedzić dawną twierdzę wojskową i zobaczyć port w Nowym Jorku z perspektywy żołnierzy, którzy pomagali w jego obronie. Fort Wadsworth można zwiedzać przez cały rok.

St. George Theatre

St. George Theatre został otwarty w 1929 roku. Teatr ten znajduje się w ładnym pałacu, który udekorowany jest pięknymi hiszpańsko-włoskimi malowidłami stylizowanymi na styl barokowy, żyrandolami, witrażami oraz wielkimi schodami. Co ciekawe, w teatrze znajdują się jedne z największych balkonów wspornikowych, jakie kiedykolwiek zbudowano na świecie. W tutejszej scenie występowali m.in.: Ringo Starr, Diana Ross, Tony Bennett, Jerry Seinfeld, Chris Rock, The Jonas Brothers, Jason Mraz, Carol Burnett, Joan Rivers, Cheap Trick, Jackson Browne, Yes, Smokey Robinson oraz wiele innych sławnych postaci.

Richmond Town

Miasteczko Richmond to skansen z 28 zabytkowymi budynkami w otoczeniu parku. Odwiedzający mogą spacerować po tym skansenie i doświadczyć życia począwszy od XVII wieku do dziś. Warto zobaczyć tu najstarszą szkołę w Stanach Zjednoczonych – Voorlezer’s House, która pochodzi z 1695 roku. Richmond to atrakcja także dla dzieci, ponieważ w skansenie  mogą one zobaczyć jak pracuje stolarz lub blacharz, mogą nauczyć się jak robić mydło lub zobaczyć jak kowal wyrabia XIX-wieczne narzędzia. Richmond Town oferuje także noclegi.

Maker Park

Maker Park to jeden z parków na Staten Island, w którym prezentowana jest sztuka tworzona przez lokalnych rzeźbiarzy. W Maker Park odbywają się również wydarzenia i warsztaty. Projekt ten powstał dzięki lokalnej organizacji „Staten Island MakerSpace”, która jest niedochodowym miejscem pracy dla wszystkich, którzy tworzą rzeźby. Maker Park oferuje również warsztaty, którzy chcą nauczyć się tworzyć rzeźby.

Casa Belvedere

„Włoska Fundacja Kulturalna” znajdująca się w Casa Belvedere na wyspie Staten Island ma za zadanie promowanie bogatego dziedzictwa kulturowego Włoch, poprzez programy artystyczne i kulturalne oraz wystawy. Najważniejszą funkcją tej organizacji non-profit jest renowacja zabytku „Stirn House” pochodzącego z 1908 roku. Casa Belvedere położony jest na wzgórzu Grymes Hill i oferuje malownicze widoki na most Verrazzano i port w Nowym Jorku. Budynek ten jest jednym z niewielu zachowanych do dziś w całym Nowym Jorku i został wpisany do rejestru zabytków stanu Nowy Jork i Krajowego Rejestru Zabytków.
Obecnie Casa Belvedere jest tętniącym życiem centrum kulturalnym, oferującym lekcje języka włoskiego i gotowania dla dorosłych i dzieci. Odbywają się tu także festiwale filmowe, pokazy, koncerty na żywo oraz przedstawienia teatralne.

Sri Lankan Art & Cultural Museum

Na wyspie Staten Island znajduje się jedna z największych społeczności lankijskich żyjąca poza terytorium swojego kraju. Staten Island posiada Sri Lankan Art & Cultural Museum – Muzeum Sri Lanki, które poświęcone jest promowaniu kultury Sri Lanki. W muzeum znajdują się liczne artefakty, tradycyjne stroje oraz literatura pochodząca ze Sri Lanki. i inne. W pobliżu znajdują się także lankijskie restauracje, które tworzą tzw. „Małą Sri Lankę”.

Autor: Magdalena Łydka

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Opera MET – dlaczego musisz wybrać się na spektakl?

Zrób trening w Nowym Jorku – siłownie i miejsca rekreacji

Następny

Dodaj komentarz