Wyjazd do USA bez wizy – co musisz wiedzieć

Redaktor: Klaudia (Korektor: Klaudia) Tagi , , , ,

Wiza jest to pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy lub pobytu na terenie obcego państwa, wydawane przez konsulat tego kraju. W 1990r. w Stanach Zjednoczonych uchwalono Ustawę Migracyjną wraz z którą Kongres uchwalił również program „Wiz dla Imigrantów Różnych Narodowości”. Wtedy też Polskę w podróżach do tegoż kraju objął ruch wizowy. Czy wyjazd do USA bez wizy jest możliwy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Dopiero po prawie trzydziestu latach oczekiwania, w listopadzie 2019 roku, otrzymaliśmy informację, że Polacy mogą wjechać na teren Stanów Zjednoczonych bez wyrabiania wizy. Jednak na określonych warunkach. Otóż, aktualnie w USA bez wizy możemy przebywać maksymalnie 90 dni oraz tylko w celach biznesowych lub turystycznych. Oznacza to, że wjeżdżający do kraju nie mogą uczestniczyć w żadnym z programów wymiany międzynarodowej czy studenckiej. Nie mogą podjąć się żadnej pracy zarobkowej w Stanach Zjednoczonych.

Wiza pieczęć podróży paszport imigracyjny, licencja: shutterstock/By
Wiza pieczęć podróży paszport imigracyjny, licencja: shutterstock/By

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Do USA bez wizy – czy to możliwe?

Zniesienie wiz jest oczywiście dużym ułatwieniem i sporym zaoszczędzeniem czasu na jej wyrabianiu. Jednakże nie oznacza to, że planując wyjazd za ocean nie musimy dopełniać żadnych formalności. Oczywiście oprócz tego, zamiast wizy, przed wylotem musimy wypełnić wniosek za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, w skrócie ESTA. 

Wniosek ESTA musi być zaakceptowany, aby zostać wpuszczonym na pokład samolotu do Stanów. Należy go złożyć internetowo nie później niż 72 godziny przed planowanym wylotem. Na weryfikację tego wniosku czeka się około kilka godzin od jego złożenia. Czas ten może wydłużyć się do maksymalnie 72 godzin.

Wypełniając wniosek musimy podać wiele informacji o nas, od tych podstawowych. Będzie to np. data i miejsce urodzenia, numer paszportu oraz datę jego ważności, imiona i nazwiska rodziców czy dane kontaktowe.

Należy także podać dane do naszej ważnej karty kredytowej, z której opłacamy tę aplikację. Aktualnie ESTA kosztuje 21$. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w internecie jest wiele stron pośredników, które pobierają opłaty przewyższające tę standardową o nawet kilkadziesiąt dolarów. Formularz ESTA najlepiej wypełnić na oficjalnej stronie Departamentu US Customs and Border Protection. 

ESTA jest ważna przez 2 lata od jej akceptacji. Oznacza to, że w tym czasie możesz wjeżdżać na teren Stanów Zjednoczonych tyle razy, ile chcesz. Bez konieczności wypełniania formularza kolejny raz, oczywiście za każdym razem nie przekraczając 90 dni pobytu.

Ważne jest, aby pamiętać, że osoby lecące do USA bez wizy turystycznej wyłącznie na podstawie rejestracji w systemie ESTA muszą mieć przy sobie (w dniu wylotu do USA) wykupiony bilet powrotny. 

Oczywiście, jeśli jesteś już w posiadaniu ważnej wizy możesz nadal z niej korzystać. Wtedy nie musisz ubiegać się o zezwolenie ESTA. Wiza pozwala przebywać na terenie Stanów do 6 miesięcy. Jednak jest to zależne w dużej mierze od oficera imigracyjnego, którego spotkasz już po przekroczeniu granicy amerykańskiej. 

Kobieta ubiegająca się o wizę, licencja: shutterstock/By
Kobieta ubiegająca się o wizę, licencja: shutterstock/By

Formalności przed wyjazdem do Nowego Jorku

Oprócz wizy, bądź zaakceptowanego wniosku ESTA musimy posiadać paszport biometryczny. Jest on ważny już co najmniej 6 miesięcy. Obecnie, ze względu na Covid-19, każdy dorosły podróżujący do USA musi okazać certyfikat, który potwierdzi zakończony cykl szczepień. 

Bardzo ważną kwestią przy wylocie do Stanów Zjednoczonych jest ubezpieczenie zdrowotne, ze względu na ogromne koszty usług służby zdrowia w tym kraju. Na taką podróż do najlepiej wybrać zakup ubezpieczenia turystycznego z sumą ubezpieczenia KL w wysokości minimum 500 000 zł. Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa powinna zawierać m.in. NNW i OC w życiu prywatnym. Na pewno przyda się także ochrona bagażu na wypadek kradzieży, zaginięcia czy zniszczenia – szczególnie w tak zatłoczonym miejscu jak Nowy Jork.

Loty i bilety – Nowy Jork

Do Nowego Jorku, ze względu na jego położenie na wschodnim wybrzeżu, możemy dolecieć z Polski bezpośrednio. Niestety tylko jeden przewoźnik oferuje takie połączenia z naszego kraju – PLL LOT. Bezpośredni lot to oczywiście większa wygoda spowodowana brakiem stresu przy przesiadkach oraz krótszym czasem spędzonym w samolocie. Dobrym rozwiązaniem są loty nocne. Dzięki nim zyskamy dodatkowe dni na zwiedzanie i spędzenie czasu na miejscu, a podróż jest na tyle komfortowa, że można się podczas niej spokojnie wyspać. Tutaj może być tylko problematyczna różnica czasowa, ale da się to rozplanować tak, aby nie nie doskwierał nam tzw. jet lag. 

Oczywiście loty przesiadkowe np. w Budapeszcie, Lizbonie czy Kopenhadze również mogą być dobrą opcją, ze względu na to, że zazwyczaj są po prostu tańsze. Podróż do USA wiąże się z dużymi kosztami, więc jeśli chcemy na czymś zaoszczędzić, loty z przesiadką są idealną opcją. 

Bilety najlepiej jest nabyć z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a co najmniej 4-tygodniowym, tak by znaleźć ceny poniżej średniej. Szczyt sezonu w Nowym Jorku przypada na miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień. Jeżeli wybieramy się w celach typowo turystycznych najlepiej finansowo wypada miesiąc październik. 

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Zimowe atrakcyjne w Nowym Jorku

Dlaczego warto odwiedzić Nowy Jork w Święto Dziękczynienia

Następny

Dodaj komentarz