Lotnisko John F. Kennedy International Airport — praktyczne informacje

Tagi , , , , ,

John F. Kennedy International Airport (JFK), znane jest także jako Lotnisko JFK. To międzynarodowe lotnisko położone w Queens, około 25 kilometrów na południowy wschód od Manhattanu. Jest to największy port lotniczy w Nowym Jorku i najbardziej ruchliwe lotnisko międzynarodowe w Stanach Zjednoczonych. Zarządza nim Port Authority of New York, podobnie jak portami lotniczymi Newark oraz LaGuardia. Co warto wiedzieć przed przylotem na Lotnisko John F. Kennedy?

Lotnisko JFK jest bardzo duże, z terminalami, które przyjmują ponad 90 linii lotniczych. Najczęściej przylatującymi liniami lotniczymi na lotnisku JFK są JetBlue Airways, American Airlines i Delta Airlines. Lotnisko JFK, obsługuje średnio 60 mln pasażerów rocznie. Posiada 128 bramek i kilka kilometrów pasów startowych. John F. Kennedy International Airport jest szóstym najbardziej ruchliwym lotniskiem w Stanach Zjednoczonych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Lotnisko John F. Kennedy — historia, opis lotniska, terminale

John F. Kennedy International Airport powstał w roku 1948.Pierwotnie nosiło nazwę New York International Airport. Natomiast po śmierci 35 Prezydenta USA — John F. Kennedy’ego, lotnisko otrzymało nazwę portu lotniczego im. Johna F. Kennedy’ego. Obecnie jest to 6 najbardziej ruchliwe lotnisko w całych Stanach Zjednoczonych. Według oficjalnych danych z roku 2016 JFK odwiedziło około 58 956 288 pasażerów. Port lotniczy obsługuje ponad 90 linii lotniczych z około pięćdziesięciu krajów.

Terminal I

Terminal I. został otwarty w 1998 roku. Ma 4 poziomy. Jeśli bramka znajduje się pomiędzy 1 a 11, wylecimy właśnie z Terminalu I!

Terminal II

Ten terminal jest przeznaczony wyłącznie dla Delta Airways i dlatego jest mniejszy niż terminal 1. Ma tylko dwa poziomy: przylotów i odlotów. W tym terminalu znajdują się bramki od C60 do C70.

Terminal IV

Terminal IV. to najnowszy terminal na lotnisku John F. Kennedy International Airport. Został otwarty w 2013 roku. Jest to również terminal, który przyjmuje najwięcej lotów międzynarodowych. Znajduje się tu 38 bramek, 3 poziomy oraz wiele sklepów.

Terminal V

Jeśli planujemy podróż liniami JetBlue, najprawdopodobniej odlecimy z Terminalu V. JetBlue jest to największa linia lotnicza korzystająca z tego terminalu. Na lotnisku znajdują się 32 bramki i 3 poziomy: przylotów, odlotów i schodów ruchomych.

Terminal VII

Terminal VII jest głównym terminalem British Airways. Posiada on 13 bramek. Znajdują się tu trzy poziomy: przyloty, odloty i korytarz. Z tego terminala najczęściej odlatują samoloty na Lotnisko Chopina w Warszawie.

Terminal VIII

Jest to największy terminal na lotnisku John F. Kennedy International Airport. Posiada dwa tory: B i C. Łącznie znajduje się tu 29 bramek. Obydwa te korytarze są połączone korytarzem na dwóch poziomach: przylotów i odlotów.

Lotnisko John F. Kennedyjak dostać się z lotniska do centrum Nowego Jorku?

Z John F. Kennedy International Airport można dostać się do Nowego Jorku i jego okolic na wiele sposobów. Niektóre z nich są wygodniejsze od innych, ale też są często dużo droższe. Wszystko zależy od tego ile mamy czasu oraz jaki budżet.

Taxi

Oficjalne żółte taksówki (należące do New York City Taxi & Limousine Commission) oferują jednorazową opłatę za wjazd na Manhattan w wysokości około 50 USD (bez opłat drogowych i napiwków). Taryfa jest taka sama dla wszystkich pasażerów, co oznacza, że jeśli jest ich 4, kwotę należy oczywiście podzielić na 4 osoby.

Warto wiedzieć, że napiwki w Nowym Jorku są dużo wyższe niż w innych miastach Stanów Zjednoczonych. Jeśli jesteśmy zadowoleni z przejazdu, zaleca się dawanie napiwków w wysokości 15-20% ceny przejazdu, czyli od około 7,5 do 10 USD. Ogólnie rzecz biorąc, pomiędzy napiwkiem a opłatą za przejazd można oszacować dodatkową opłatę w wysokości około 18 USD, co odpowiada 70 USD za przejazd.

W zależności od tego, czy bierzemy taksówkę poza godzinami szczytu, czy w godzinach szczytu, długość podróży może się podwoić. Należy przeznaczyć na nią około 40 minut poza godzinami szczytu i co najmniej 1 godzinę 30 minut w godzinach szczytu w dni powszednie (6.00-10.00 i 16.00-19.00).

Przeczytaj również: Transfer z lotniska do centrum – jak tanio dojechać?

Wypożyczenie auta na Lotniku John Kennedy

Wypożyczenie samochodu na lotnisku John F. Kennedy International Airport nie powinno sprawić większej trudności. W każdym terminalu zaraz po odprawie celnej i odebraniu bagażu, w hali przylotów znajduje się stanowisko wypożyczalni samochodów oraz bezpłatne telefony kontaktowe do wypożyczalni.

Warto jednak wiedzieć, że wypożyczalnie samochodów nie znajdują się na samym lotnisku. Do różnych punktów dealerskich trzeba dojechać, najwygodniej i najtaniej będzie pociągiem AirTrain.

Bus

Z portu lotniczego John F. Kennedy International Airport można do centrum Nowego Jorku dojechać autobusem. Warto wówczas skorzystać z usług NYC Airporter, oficjalnego przewoźnika autobusowego obsługującego nowojorskie lotniska. Jeśli jednak planujemy podróż na Brooklyn lub Queens, można skorzystać z bezpośrednich linii autobusowych, które zabiorą nas do najważniejszych miejsc w tych dwóch okręgów Nowego Jorku.

Metro

Na Manhattan z lotniska JFK można dojechać także nowojorskim metrem. Jest to w rzeczywistości najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ dojazd do centrum Manhattanu kosztuje tylko 7,75 USD. Należy jednak pamiętać, że po długiej podróży, przejściu przez odprawę celną, spakowaniu się itp. dotarcie do hotelu z kilkoma przesiadkami może być męczące.

Warto wiedzieć: Ubezpieczenie w Nowym Jorku – dlaczego jest takie ważne?

Nowy Jork — dojazd do lotniska

Z Nowego Jorku na lotnisko John F. Kennedy International Airport można dostać się w podobny sposób, jak przylatując do JFK. Warto jednak rozważyć podróż pociągiem AirTrain.

Pociąg AirTrain na lotniko John F. Kennedy

Pociąg AirTrain to bardzo łatwy sposób dotarcia do i z lotniska JFK. Jego dużą zaletą jest to, że jest dobrze skomunikowany z siecią MTA New York City. Ogólnie rzecz biorąc, AirTrain to tani i dość szybki sposób dotarcia na Manhattan lub do New Jersey. Pociąg AirTrain zatrzymuje się bezpłatnie w kilku miejscach na lotnisku. Pociągiem AirTrain można dojechać do parkingów, terminali, wypożyczalni samochodów i hotelowych busów.

Ile kosztuje taxi z lotniska F. Kennedy do centrum Nowego Jorku?

Przejazd charakterystycznymi żółtymi taksówkami jest jedną z wygodniejszych opcji poruszania się po Nowym Jorku, jak i dojazdu lub przyjazdu z portu lotniczego John F. Kennedy International Airport. Koszt przejazdu z lotniska na Manhattan kosztuje średnio 50 USD. Chociaż nie ma takiego obowiązku, zdecydowanie zaleca się dawanie napiwków kierowcy. Jeśli jesteśmy zadowoleni z podróży, powinieneś dać napiwek w wysokości od 15 do 20% ceny przejazdu. Co ważne, napiwek jest za cały samochód, a nie np. 10 USD za osobę. Licznik taksówki powinien zaczynać się od 3 USD na początku podróży, chyba że jedziemy na Manhattan, wtedy płacimy ryczałt.
W godzinach szczytu tj. od 16:00 do 20:00 w dni powszednie do wszystkich przejazdów doliczana jest dopłata w wysokości 4,50 USD. Za przejazdy w obrębie Nowego Jorku pobierany jest także podatek w wysokości 0,50 USD, jednak nie dotyczy on stanu New Jersey. Warto zawsze zachować paragon i numer licencji taksówkarskiej kierowcy – na wszelki wypadek.

Autor: Magdalena Łydka

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Little Italy — włoska dzielnica Nowego Jorku, przewodnik

Wynajem łodzi w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz