​Jak nowojorczycy spędzają Święta Bożego Narodzenia?

Tagi , , , , ,

Nie ma nic lepszego niż spędzenie Świąt Bożego Narodzenia przy stole wigilijnym, przy którym zgromadziła się cała rodzina. Wspólne dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd to bez wątpienia część naszej tradycji, która wpływa na magię świąt. Niemniej jednak na świecie panuje wiele tradycji świątecznych, które bez wątpienia warte są tego, by się z nimi zapoznać. Jednym z piękniejszych świąt mogą być te spędzone w Nowym Jorku. Jednak czy wiecie, jak nowojorczycy spędzają Święta Bożego Narodzenia i jakie mają tradycje?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Merry Xmas- czyli święta po amerykańsku

Dlaczego na świecie tak wiele mówi się o nowojorskim sposobie spędzania Świąt Bożego Narodzenia? Otóż jest on absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny. Boże Narodzenie w Nowym Jorku bez wątpienia ma ten nietuzinkowy urok, a także dozę oryginalności. Z pewnością każdy z nas oglądał kultowy już, świąteczny film- Kevin sam w Nowym Jorku. Wówczas mogliśmy zwrócić uwagę na detale, które determinują świąteczny nastrój w prawdziwie amerykańskim stylu. Tak więc co wpływa przede wszystkim na wyjątkowość amerykańskich świąt i jak spędzają ten okres nowojorczycy?

Magiczne sklepy i przystrojone ulice – ​jak nowojorczycy spędzają Święta Bożego Narodzenia?

Jeśli myśleliście, że to w naszym kraju wystawy sklepowe stają się coraz bardziej kolorowe, a choinki na ulicach coraz większe, to w porównaniu z Nowym Jorkiem wciąż jesteśmy wiele lat do tyłu. W Ameryce święta są szczególnie istotne, dlatego też ich celebracja rozpoczyna się od wprowadzenia odpowiedniej atmosfery do całego miasta. Jedną z najpopularniejszych alei na Manhattanie można w okresie świątecznym przechadzać się nawet pięć godzin, a wciąż nie przestanie nas ona zaskakiwać. Popularna Piąta Aleja zamienia się w prawdziwe świąteczne przedstawienie. Każdy ze sklepów w swoich witrynach sklepowych prezentuje niepowtarzalne świąteczne dekoracje, które już z daleka przyciągają wzrok. To wszystko wpływa na to, że w Nowym Jorku dosłownie można poczuć ducha świąt.

Świąteczne ogrody i domy bożonarodzeniowe w Nowym Jorku

Wyjazd do Nowego Jorku na święta może być świetną okazją do tego, by spędzić je w niezapomnianym stylu. Obyczaje świąteczne w Ameryce są rozpowszechnione na o wiele większą skalę niż w naszym kraju. To właśnie tutaj, jak nigdzie indziej, ludzie starannie przygotowują swoje domy, by świętować narodziny Jezusa. Jest to szczególnie widoczne w popularnej dzielnicy Dyker Heights na Brooklinie, gdzie domy mieszkańców są niczym świetliste, świąteczne girlandy. Co więcej, specjalne przybrania otrzymują również najpopularniejsze ogrody w mieście, dzięki temu przedświąteczny i świąteczny spacer, staje się prawdziwym przeżyciem. Lampki i łańcuchy, a także szereg innych ozdób, sprawia, że świąteczną atmosferę można poczuć już na długo przez Nocą Wigilijną.

Jak nowojorczycy spędzają Święta Bożego Narodzenia? ​Amerykańskie obyczaje- parada Mikołajów w Nowym Jorku

Jednym z najpopularniejszych amerykańskich obyczajów świątecznych jest parada Mikołajów. Tłum Mikołajów z workami pełnymi prezentów, a także długimi siwymi brodami przemierza Wall Street w towarzystwie swoich pomocniczych elfów. Co więcej, parada taka może trwać nawet tydzień. Ile więc trwają święta w Nowym Jorku? Otóż czas trwania świąt jest dokładnie taki sam jak u nas, jednak w Ameryce większą uwagę przykłada się również do czasu poprzedzającego same święta. Amerykanom zależy na całej, magicznej otoczce i poczuciu świątecznej atmosfery. Jest to przede wszystkim czas zabawy, celebracji i pokazanie tego, że ma się do siebie ogromny dystans. Dzięki temu święta w Ameryce przepełnione są radością, uśmiechem i dobrą zabawą.

Niesamowite, udekorowane drzewka choinkowe przy Rockefeller Center

W tym momencie, żeby zrozumieć co mamy na myśli, warto znów przywołać kultowy świąteczny film czyli „Kevin sam w Nowym Jorku”. Wówczas w jednej ze scen, stęskniony za rodziną Kevin udaje się w okolice Rockefeller Center, by podziwiać jedno z największych i zarazem najpiękniejszych drzewek bożonarodzeniowych na świecie. Pod tym właśnie drzewkiem prosi on o to, by jego rodzina wróciła na święta. Otóż bohaterem tej sceny jest nie tyle sam Kevin, co właśnie pięknie przystrojona choinka przy Rockefeller Center. Co roku jest ona rozświetlana przy pomocy tysiąca różnobarwnych światełek począwszy od pierwszej środy po Święcie Dziękczynienia. Jest to równocześnie swoisty symbol dla każdego mieszkańca Nowego Jorku. Właśnie w momencie rozświetlenia tej choinki, nowojorczycy wiedzą, że całe miasto weszło już w magiczny okres świąt Bożego Narodzenia.

Cental Park w zimowej odsłonie

Zielona wyspa Manhattanu, czyli Central Park jest swoistym symbolem całego Nowego Jorku. W okresie świątecznym miejsce to zyskuje dodatkowego uroku. Otóż zimowy Central Park to przede wszystkim ogromny, wypełniony śniegiem plac zabaw. Można więc tam spotkać zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych nowojorczyków, którzy chętnie korzystają z uroku białego puchu. Do Central Parku udają się oni całymi rodzinami, gdzie radośnie zjeżdżają na sankach, po łagodnych wzgórzach. Co więcej, niezwykłą atrakcją są zamarznięte wodospady, które zapierają dech w piersiach. Zimowy Central Park jest jednym, z najpiękniejszych symboli świąt w Nowym Jorku.

​​Jak nowojorczycy spędzają Święta Bożego Narodzenia? Co jedzą Amerykanie w Boże Narodzenie?

Amerykanie mają swoje, wyjątkowe tradycje na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia. Wobec tego, można spodziewać się również wyjątkowych dań, które znacznie różnią się od tych, które tradycyjnie pojawiają się na naszych wigilijnych stołach. Zacznijmy od tego, że głównym daniem na świątecznym stole w stylu amerykańskim, jest pieczony indyk wraz z aromatycznymi dodatkami. Serwuje się go w towarzystwie żurawina, a także wypełnia się go nadzieniem z chleba i warzyw. Niemniej jednak warto wspomnieć, że indyk w wielu amerykańskich domach doczekał się sporej konkurencji w postaci pieczonej w całości kaczki lub gęsi. Co jeszcze pojawia się na amerykańskich stołach w okresie bożonarodzeniowym?

Otóż nie sposób jest pominąć kultowego dania głównego, którym jest pieczona szynka. Jak możemy sobie wyobrazić, spożywają ja oni znacznie inaczej niż my. W Polsce, zwykle serwujemy szynkę na zimno, w cienki plasterkach lub kładziemy na kanapki. Amerykanie znacznie to danie odmienili, serwując pieczoną szynkę w całości, a także w aromatycznej glazurze z dodatkiem również pieczonych lub gotowanych warzyw sezonowych. Jako dodatki na amerykańskich stołach królują np. pieczone ziemniaki, a także pieczone warzywa korzenne, co więcej hitem jest puree ze słodkich ziemniaków, czyli z batatów. Spożywają oni również bułeczki typu scones i chleb kukurydziany. Jako deser najczęściej serwowane jest w święta czekoladowe ciasto, słynny, świąteczny pudding lub triffle, a także aromatyczny placek dyniowy. Świąteczne menu Amerykanów, jest wiec nieco podobne do tego, które obowiązuje w dniu Święta Dziękczynienia. Różnice można zauważyć dopiero podczas serwowania napojów. W święta, tradycyjnie piją oni ajerkoniak, najczęściej domowej produkcji, a także kultową mimozę- czyli drink na bazie musującego wina, a także samo grzane wino doprawione goździkami. Wszystko to sprawia, że święta w Nowym Jorku mogą być niezapomnianą przygodą.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Rejs statkiem po rzece Hudson

Sylwester w Nowym Jorku

Następny

1 komentarz do wpisu “​Jak nowojorczycy spędzają Święta Bożego Narodzenia?”

Dodaj komentarz