Cash or Card, czyli wszystko o płatnościach w Nowym Jorku

Tagi , , , , ,

Planując podróż do Stanów Zjednoczonych, należy dopilnować nie tylko niezbędnych formalności dotyczących kwestii organizacyjnych, ale i finansów związanych z pobytem. Choć sprawa na pozór wydaje się oczywista, to okazuje się, że wcale tak prosto nie jest. Chodzi przede wszystkim o opłacalność transakcji. Najpopularniejsze są dwa rozwiązania: cash or card, czyli płatności gotówką oraz kartą.

Obydwa te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które warto dobrze rozważyć, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Warto wiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych nie można płacić w walucie innej, niż dolar amerykański. Dlatego, też najlepiej przed planowaną podróżą do Nowego Jorku mieć wszystko przygotowane, aby zaoszczędzić sobie nerwów i stresu. Co warto wiedzieć o płatnościach kartą i gotówką w Nowym Jorku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Przewalutowanie i ceny w Nowym Jorku

Posiadanie karty kredytowej podczas podróży do Nowego Jorku wydaje się obecnie koniecznością, ponieważ w większości hoteli czy wypożyczalni aut rezerwacji można dokonać wyłącznie na jej podstawie. Karta kredytowa jest traktowana na całym świecie przez hotele oraz wypożyczalnie jako swego rodzaju  zabezpieczenie, które świadczy o Twojej wypłacalności.

Nie każdy posiada jednak taką kartę. Czy to oznacza, że nie można dokonywać bez niej żadnych płatności? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ coraz więcej miejsc uznaje także karty debetowe. Obecnie w wielu miejscach na ich podstawie także można zarezerwować hotel czy wypożyczyć samochód.

Przed wyjazdem do Nowego Jorku (jak i za granicę w ogóle) warto pomyśleć o otwarciu konta walutowego. Do takiego indywidualnego konta jest przypisana karta walutowa, dzięki której płatności dokonywanie poza krajem są proste i korzystne po przewalutowaniu.

Jeśli natomiast nie posiadamy rachunku walutowego, a chcemy posługiwać się kartą debetową przypisaną do prywatnego konta, to lepiej zrezygnujmy z tego pomysłu, ponieważ praktycznie każdy bank pobierze dużą prowizję za przewalutowanie od wartości każdej transakcji!

Cash or Card – karta kredytowa, walutowa czy gotówka?

Płacenie gotówką dla wielu osób jest najlepszym sposobem na kontrolę wydatków. Planując jednak wyjazd za granicę, należy zabezpieczyć się w większą jej ilość. Natomiast to z kolei związane jest z ryzykiem kradzieży lub zgubienia. Dlatego też praktycznym i w miarę bezpiecznym sposobem jest podzielenie oszczędności na podróż, tak by zabrać część pieniędzy w gotówce, natomiast resztę zachować na koncie.

Jeśli preferujemy płatności gotówką, to najlepiej wymienić złotówki na dolary amerykańskie jeszcze w Polsce. Do wyboru mamy kantor stacjonarny, kantor internetowy bądź bank. Oczywiście przed wymianą waluty warto porównać różne oferty, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Polskie karty kredytowe i debetowe nie sprawiają większego problemu na terenie Stanów Zjednoczonych. Co więcej, to, w jakim banku mamy konto, zwykle także nie ma dużego znaczenia. Najpewniejsze w użytkowaniu w USA są karty MasterCard, Visa oraz American Express.

Przed podróżą do Nowego Jorku, czy ogólnie za granicę warto zgłosić w swoim banku ten fakt, że przez pewien czas będziesz używać karty za granicą. W przeciwnym wypadku nasz bank, obserwując zwiększone zagraniczne płatności, może zablokować kartę ze względów bezpieczeństwa i podejrzenie kradzieży.

Nowy Jork z kartą wielowalutową

Rozwiązaniem, które może uprościć płatności elektroniczne różnymi kartami, jest karta wielowalutowa. Taka karta jest pozabankową alternatywą dla standardowych kart wydawanych przez banki do rachunku firmowego i prywatnego. Do takiej karty wielowalutowej dedykowana jest specjalna aplikacja, która pozwala zarządzać płatnościami. Karta wielowalutowa oferuje także darmowe, międzynarodowe przelewy i zagraniczne płatności na podstawie międzybankowego kursu walut.

Cash or Card w NY – jak bezpiecznie i bezstresowo płacić

Niestety doświadczenie pokazuje, że spora część kart płatniczych wystawianych poza Stanami Zjednoczonymi jest odrzucana przy różnego rodzaju transakcjach. Co ważne — dzieje się tak bez wyraźnego powodu. Bardzo często dotyczy to np. płatności kartą w sklepach czy za metro w Nowym Jorku. Dlatego też najlepiej jest w takim przypadku mieć drugą, zapasową kartę, ponieważ inaczej nie będziemy mogli dokonać płatności. Najlepiej jest posiadać kilka różnych rozwiązań płatniczych i nie trzymać wszystkich środków na jednym koncie bankowym.

Warto także mieć gotówkę przy sobie. Decydują o tym przede wszystkim względy praktyczne, ale i bezpieczeństwa. Musimy sobie zdawać sprawę, że napiwki w Nowym Jorku i w całych Stanach Zjednoczonych są częścią ich kultury i powinniśmy je zostawiać. O jakich nominałach musimy pamiętać podczas podróży po Nowym Jorku? Przede wszystkim o 1$ oraz o 5$. Warto mieć także zawsze przy sobie sporo 25-centówek. Warto wiedzieć także, że w niektórych miastach USA wysokie nominały tj. np. 100$ nie są przyjmowane, dlatego też warto mieć banknoty o nominałach 50$, 20$ oraz niższych. W ten prosty sposób nie znajdziemy się w sytuacji, w której nie będziemy mogli zapłacić np. za zakupy.

Autor: Magdalena Łydka

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Nowym Jorku — sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Soho — część Nowego Jorku uwielbiana przez trendsetterów

Następny

Dodaj komentarz