Nowojorskie teatry – które z nich są warte odwiedzenia?

Tagi , , , , , , ,

Nowy Jork to tętniąca życiem metropolia w Stanach Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że wizyta w tym mieście dla wielu turystów jest swoistym spełnieniem marzeń, a także możliwością porównania, czy Nowy Jork rodem z opowieści i widokówek, jest taki sam jak w rzeczywistości. W mieście tym rozwija się prężnie dosłownie każda dziedzina życia od rozrywki, aż po kulturę. Nowojorskie teatry przyciągają na każdy spektakl prawdziwe tłumy. Będąc w Nowym Jorku, warto sprawdzić ofertę teatrów.

Zresztą sam Nowy Jork jest typowym miastem z rodziny multi-culti. Zderzają się tam ze sobą dosłownie wszystkie możliwe style, jakie tylko można spotkać. Bez wątpienia wpływa to na samą unikalność i wyjątkowość miasta. Panująca tam atmosfera jest nie do podrobienia i nie można jej wyczuć w żadnym innym miejscu na świecie. Warto jednak zwrócić uwagę na Nowy Jork od strony kulturalnej. Z pewnością każdy z nas kojarzy słynny Brodway, jednak nie jest to jedyny teatr, który ma do zaoferowania szeroką gamę spektakli i musicali. Tak więc, które teatry warto odwiedzić podczas podróży do Nowego Jorku, a także jakie sztuki warto zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork kulturalnie – wybierz się do teatru. Jakie sztuki warto zobaczyć?

Nowy Jork często jest zwany miastem wyjątkowych teatrów. Tak naprawdę, były i wciąż są w nich grane niesamowite sztuki i musicale, które zachwycają swoją doskonałością i kunsztem. Musicale w Nowym Jorku to prawdziwy, przysłowiowy temat rzeka. Wielu z nas z pewnością kojarzy Teatry na Brodwayu. Jednak to nie jedyne miejsce na kulturalnej mapie Nowego Jorku, które zasługuje na szczególną uwagę. Tak więc, wybierzcie się do teatru i sprawdźcie, najciekawsze sztuki.

Nowojorskie teatry – Brodway

Brodway to niezwykle interesujące miejsce na mapie teatralnej miasta jakim jest Nowy Jork. Tak naprawdę, każdy z nich jest swoistą „nieruchomością”. Tak więc to nie teatry inicjują kolejne występy i sztuki. Okazuje się, że to producenci spektakli i musicali wynajmują „nieruchomości” na potrzeby danego występu w postaci musicali, sztuk lub pokazów. Warto podkreślić, że sam proces wynajęcia teatru na Brodwayu nie jest procesem skomplikowanym, jednak jest to niezwykle drogie przedsięwzięcie. Publiczność w związku z tym musi należycie doceniać grane tam sztuki lub musicale, co przejawia się w niezwykle wysokich cenach biletów, które mają za zadanie pokryć koszty najmu sceny.

Warto również zaznaczyć, że brodwayowskie musicale nie są jedynie sztuką samą w sobie, są to przede wszystkim projekty czysto komercyjne. Można powiedzieć, że jeśli publiczność nie doceni pokazu, a bilety nie zostaną wyprzedane, wówczas producent jest zmuszony do zdjęcia musicalu lub sztuki ze sceny. Niemniej jednak sztuki grane od wielu lat na deskach brodwayowskich teatrów cieszą się ogromną popularnością. Warto się tam wybrać, chociażby na kultowy musical „Chicago”, w którym występują znakomici aktorzy i śpiewaczki. Kolejną sztuką, której nie można pominąć, jest „Upiór w operze”, a zagranie w niej jest prawdziwym zaszczytem dla wielu artystów. Słynny na całym świecie jest również musical „Król lew”. Jest on bezcennym musicalem pod względem po pierwsze nienagannej inscenizacji i kostiumów, ale także niesamowitych głosów artystów. Musicale na Brodwayu są bez wątpienia warte swojej ceny.

Metropolitan Opera

 Jeśli chcecie się wybrać na musicale w Nowym Jorku, to musicie wiedzieć, że Metropolitan Area jest najpiękniejszym teatrem w całym mieście. Jest on częścią Lincoln Center i można w nim podziwiać nie tylko oszałamiających artystów, ale także wsłuchać się w niesamowitą muzykę. Warto jednak wiedzieć, że wizyta w tym teatrze to prawdziwe przeżycie, gdyż wiele oper trwa więcej niż trzy godziny. Jedną z popularniejszych oper jest „Eugeniusz Oniegin”, a jego pierwszy akt trwa aż 78 minut! Niemniej po tym następuje 33-minutowa przerwa, która poprzedza drugi akt, trwający już 44 minuty. Kolejna przerwa to 25 minut, a ostatni akt trwa jedynie 38 minut. Cały spektakl to więc 3 godziny i 38 minut, a w przerwach publiczność ma niesamowitą okazję, by zgłębiać piękno i kunszt teatru Metropolitan Area. Goście dostają również szampan z truskawkami.

Jeśli chodzi o repertuar Metropolitan Area to na większość spektakli i musicali można kupić bilety wygodnie przez Internet. Opera w Nowym Jorku w przeciwieństwie do Brodwayu, sama decyduje o tym, jaki repertuar będzie obowiązywał w danym sezonie. Niemniej jednak śmiało można powiedzieć, że każdego roku jest on prawdziwie zachwycający, a wizyta w Metropolitan Opera jest niepowtarzalną okazją, by na żywo zobaczyć oraz usłyszeć najlepsze głosy z całego świata jak np. Anna Netrebko czy Renee Fleming.

Teatr New Amsterdam

Jest to jeden z teatrów, których zalicza się do grupy teatrów na Brodwayu. Teatr powstał w latach 1902-1903 według projektów Herts&Talant. Jeśli zamierzacie się wybrać właśnie do niego, to z pewnością powinniście postawić na musical „Aladyn”. Podobnie jak słynny musical „Król lew” został wyprodukowany przez znaną na całym świecie wytwórnię Disneya. To właśnie niczym nieograniczona wyobraźnia w połączeniu z kreskówką Disneya staje się prawdziwie ożywiona na scenie teatru The New Amsterdam. Jest to sztuka na tyle kultowa, że od wielu już lat zajmuje główną pozycję w repertuarze tego teatru na Brodwayu. Ci, którzy zdecydują się na jej obejrzenie, powinni wiedzieć, że czas trwania musicalu „Aladyn” to aż 2 godziny i 30 minut. W międzyczasie widzowie mają przerwę.

Widzowie jednak nie muszą się martwić, gdyż musical jest tak wciągający, że czas spędzony na jego oglądaniu upływa niezwykle szybko. Bajkowa sceneria, a także niepowtarzalne numery musicalowe sprawiają, że widzowie całkowicie angażują się wszystkim zmysłami w jego oglądanie. Producenci zadbali również o to, by znalazł się w nim tradycyjny już latający dywan. Mimo iż „Aladyn” przeznaczony jest dosłownie dla każdej grupy wiekowej, to jednak małe dzieci, poniżej 6 roku życia, niestety nie mogą znaleźć się na sali teatru.

Nowojorskie teatry – Apollo Theatre

Jest to jeden z zabytkowych teatrów muzycznych, który mieści się w dzielnicy Harlem. Na jego deskach swoje kariery rozpoczynali tacy artyści jak np.: Michel Jackson czy Steven Wonder. Tak naprawdę teatr ten zasłynął w szczególności z „Amateur Night” czyli specjalnie zaaranżowanych Wieczorów dla Amatorów, które wypromowały wiele znakomitych gwiazd i głosów. Polegały one na tym, że artyści-amatorzy występowali na jego deskach przed publicznością, której brawa i oklaski świadczyły o tym, że dany artysta powinien zostać zaakceptowany lub jednak nie. Co więcej, spektakle dla amatorów stały się prawdziwą legendą i pod nazwą „Where Stars are Bron and Legends are Made” organizowane są do dziś i przyciągają tłumy widzów, nie tylko z samego Nowego Jorku, dodatkowo przyciągają one również wiele znakomitych talentów, którzy chcą spróbować swoich sił w jednym z najstarszych nowojorskich teatrów. Szacuje się, że teatr ten odwiedza około 13 miliona turystów rocznie, co jest swoistym potwierdzeniem jego znakomitości.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Brooklyn Bridge i Manhattan Bridge – najważniejsze mosty Nowego Yorku

Najpiękniejsze kościoły w Nowym Jorku oraz preferencje religijne mieszkańców miasta

Następny

Dodaj komentarz